Pomůže změna životního stylu
Existují dva druhy cholesterolu: „Zlý“ LDL cholesterol, který se hromadí v cévách a tím je poškozuje. Naopak „dobrý“ HDL cholesterol pomáhá LDL cholesterol odstraňovat z krve. Pokud máte vysoké hodnoty celkového cholesterolu či LDL cholesterolu a současně nízký HDL cholesterol, lékař vám doporučí určité změny životního stylu:
- Vyvarujte se rizikových faktorů – vysoký cholesterol není jediné riziko pro vaše srdce. Mějte na paměti, že i cukrovka, kouření, nadváha, vysoký krevní tlak a malá fyzická aktivita jsou faktory, které ohrožují vaše srdce.
- Upravte svůj jídelníček – důležité je omezit příjem především nasycených mastných a transmastných kyselin ve stravě. Vyhýbejte se živočišným tukům, smaženým potravinám a fast foodu. Vhodné je také snížit spotřebu červeného masa, plnotučných výrobků a některých rostlinných olejů. Většina těchto potravin má vysoký obsah cholesterolu, a navíc zvyšují hladinu LDL cholesterolu. Do jídelníčku naopak zařaďte celozrnné pečivo, semínka a oříšky, luštěniny, ryby, ovoce a zeleninu. Dodržujte pitný režim a omezte alkohol. Nezapomeňte, že zdravý jídelníček je dlouhodobá záležitost.
- Udržujte své tělo v kondici – pravidelná fyzická aktivita, minimálně 30 minut třikrát týdně, vede ke zvýšení hladiny HDL cholesterolu v organismu. Vhodnými sporty jsou jízda na kole, běh či rychlejší chůze, plavání a další aktivity, při kterých se alespoň trochu zapotíte, samozřejmě s ohledem na vaši kondici a zdravotní stav.
- Zanechte kouření – kromě zvýšeného rizika vzniku rakoviny plic a dalších vážných nemocí může kouření negativně ovlivnit i naměřené hodnoty cholesterolu. Kuřáci mají všeobecně vyšší hladinu celkového a LDL cholesterolu, hladina HDL cholesterolu u nich bývá naopak nízká.
Ne vždy ale změna životního stylu stačí, v tom případě vám váš lékař předepíše léky.
Když přijdou na řadu léky
Z léků na snížení hladiny LDL cholesterolu v organismu se nejvíce užívají statiny, které blokují látku nezbytnou pro tvorbu cholesterolu. Jsou to léky účinné a bezpečné. Dalším lékem na snížení hladiny cholesterolu je Ezetimib, který snižuje vstřebávání cholesterolu ze střeva a v některých případech se přidává ke statinové léčbě pro další snížení cholesterolu. Pokud máte zvýšený obsah krevních tuků, sáhne váš lékař po terapii tzv. fibráty, které snižují tvorbu tuků v játrech a tím se tuků (triglyceridů) dostává do krevního řečiště méně. V současné době jsou k dispozici také nové léky snižující cholesterol v krvi, inhibitory PCSK-9 (evolokumab a alirokumab). Jedná se o biologickou léčbu pomáhající játrům se vstřebáváním cholesterolu, čímž se sníží jeho množství v krvi. Aplikují se formou podkožních injekcí jednou za 14 dní a podávají se v kombinaci se statiny nebo i ezetimibem u pacientů s již vysokým kardiovaskulárním rizikem.
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi patří mezi faktory zvyšující riziko onemocnění srdce a cév. Srdečně-cévní onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí jak v Evropě, tak v České republice. Při zjištění zvýšené hladiny cholesterolu v krvi je proto třeba začít co nejdříve s jejím ovlivňováním.
(mraf)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/high-cholesterol/starting-treatment
https://www.ikem.cz/cs/cholesterol-a-triglyceridy/a-1990/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/diagnosis-treatment/drc-20350806