Vyšší riziko, že se nevolnost či zvracení během chemoterapie objeví, mají všeobecně pacienti mladší 50 let, abstinenti, ženy, které zažily ranní nevolnosti během těhotenství, nebo pacienti depresivní a úzkostní. Velikou roli hraje také typ nádoru a samozřejmě druh a dávka chemoterapie.
I minimální pohyb může mít pozitivní účinky
V minulosti bylo pacientům, kteří podstupovali chemoterapii, doporučováno spíše odpočívat a šetřit se. Takové pokyny jsou namístě i dnes u nemocných, kteří mají nízký počet červených krvinek, což se projevuje rychlým tepem a dušností. Anebo naopak mají malé množství bílých krvinek, a hrozí tak rozvoj infekce. Také pacienti, u kterých se rakovina rozšířila do kostí, a jsou tak náchylnější ke zlomeninám, by měli omezit fyzickou aktivitu.
Existují však novodobé studie, které potvrdily pozitivní vliv fyzické aktivity na míru nevolnosti během chemoterapie. Bylo zjištěno, že cvičení nejen snižuje nevolnosti a zvracení, ale má i optimální vliv na další nechtěné projevy chemoterapie. Fyzická aktivita celkově pomáhá onkologickým pacientům cítit se lépe, zlepšuje prokrvení dolních končetin a tím snižuje riziko vzniku krevních sraženin, zmírňuje bolesti a zlepšuje únavu. Mimo to se pacienti lépe vyrovnávají se stresem, depresemi či úzkostmi plynoucími z léčby. Vliv cvičení na zvládání nežádoucích účinků chemoterapie u žen s rakovinou prsu zkoumala mj. nejznámější nizozemská studie PACES. Z výsledků jasně vyplývá, že pacientky, které pravidelně cvičily, nehledě na míru intenzity, byly v mnohem lepší kondici a snášely léčbu lépe než ženy, které cvičení nepraktikovaly.
Předchozí špatné zkušenosti a negativní očekávání mohou obtíže zhoršovat
Německá studie z roku 2019 zase ověřovala, zda již pouhá obava z přítomnosti nežádoucích účinků po podání chemoterapie nevede k jejich skutečnému výskytu. Výsledky potvrdily, že pravděpodobnost nevolnosti i zvracení je vyšší u těch pacientů, kteří se mylně domnívají, že tyto obtíže vyvolává každá chemoterapie, a tudíž nauzeu očekávají. Dochází k tomu i v případě, že již prodělali negativní zkušenost s nežádoucími účinky při předchozí léčbě, což je zapříčiněno podmíněným reflexem.
I nedostatek spánku hraje roli
Poslední studie, kterou v tomto článku zmíníme, je z roku 2017. Zkoumala různé rizikové faktory, které mohou ovlivňovat míru nevolností a zvracení u pacientů léčených chemoterapií. Kromě již výše uvedeného bylo zjištěno, že vyšší riziko rozvoje těchto nežádoucích účinků mají pacienti, kteří před samotným podáním chemoterapie spí méně než sedm hodin, a také pacienti, kteří užívají léky na nevolnosti, jež nejsou vázané na lékařský předpis.
Každá nevolnost nebo zvracení mohou být zmírněny, nebo dokonce zcela odstraněny i přesto, že existují faktory, které mohou míru obtíží zhoršovat. V dnešní době mají lékaři k dispozici široké spektrum léků tlumících tyto nežádoucí účinky, a samotná chemoterapie může být tak pro pacienty snesitelná. Tolerance chemoterapeutik je velmi individuální, a proto se neobávejte každou nevolnost či zvracení okamžitě ohlásit svému lékaři.
(mraf)
Zdroje:
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2019.00410/full
https://ascopubs.org/doi/full/10.1200/JCO.2014.59.1081?cmpid=jco_pap_27Apr2015
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6524707/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5452068/