Strach z létání
Obavy z cesty nejrůznějšími dopravními prostředky se mohou projevovat rozmanitě. Snad nejvíce se lidé bojí cesty letadlem. Zvláště ti, kteří s tímto dopravním prostředkem nemají žádné zkušenosti anebo letěli pouze párkrát. Nicméně následujících několik léků se hodí obecně na strach z cestování a na takzvanou cestovní horečku.
- Aconitum napellus 15 C je přípravek pro osoby, které z cesty mají obrovský strach až paniku. Bojí se, že se stane nějaké velké neštěstí a oni zemřou, což doprovází silné bušení srdce a neklid.
- Argentum nitricum 15 C se hodí pro jedince, kteří mají před odletem či cestou mnoho strachů a obav. Spěchají a jsou zbrklí, protože mají strach, že nestihnou letadlo. Mívají i strach z výšek, klaustrofobii v kabinách a výtazích. To vše u nich může vyvolat až emoční průjmy.
- Arsenicum album 15 C je určené pro osoby, které trpí velkou úzkostí. Představují si, že zemřou při nehodě letadla. Trápí je také nespavost, hlavně po půlnoci.
- Calcarea carbonica 15 C je vhodná pro lidi, které trápí obavy o vlastní bezpečí či mají strach z nějakých přírodních katastrof, které je mohou na cestách potkat.
- Gelsemium sempervirens 15 C zabírá na osoby, které mají před cestou paralyzující strach s třesem, jsou zmatení a zapomnětliví. Z hlediska tělesné roviny si můžou stěžovat na bolesti hlavy. Také musí chodit často močit.
- Borax 5 C je hlavním lékem na nevolnost v letadlech, kterou vyvolávají či zhoršují náhlá propadání a stoupání za letu.
Nevolnost při cestování
Sezení v pohybujícím se autě či autobusu, ubíhající obrazy okolní krajiny, kopcovitý terén − to vše dokáže u některých osob pořádně podráždit smysly a následně i žaludek. Pak je potřeba mít po ruce některý z následujících léků:
- Cocculus indicus 9 C je přípravek určený na nevolnost s ospalostí a malátností. Typicky potíže začnou náhlým opakovaným zíváním a vyústí ve zvracení. Sledování okolí vše jen zhoršuje, stejně jako například pach jídla. Stav se lepší teplem.
- Tabacum 9 C je lékem na náhlou nevolnost se zblednutím, slabostí, studenou a opocenou kůží, zvýšeným sliněním a bušením srdce. Zlepšení přichází při zavření očí nebo s čerstvým vzduchem.
- Ipecacuanha 9 C je přípravek na nevolnost s intenzivním sliněním, která se nezlepší ani po vyzvracení. Postižení netrpí pocitem žízně a mají navzdory intenzivnímu zvracení čistý jazyk bez povlaku.
Otrava jídlem
S mikrobiálně závadnou stravou se lze setkat kdekoliv. V některých destinacích je ale tento problém velmi častý. Vždy proto platí pravidlo důkladného mytí a případně i dezinfekce rukou. Kromě tepelně dostatečně zpracovaných pokrmů je dobré jíst pouze ovoce a zeleninu, které se dají loupat a pít jen balenou vodu. Když už se objeví příznaky otravy jídlem, pomoci mohou některé z následujících léků:
- Arsenicum album 15 C účinkuje na potíže ze zdravotně závadných potravin, ryb, masa, zkaženého jídla či vody. Průjem a zvracení jsou silně zapáchající a jsou doprovázeny pálivými bolestmi, velkou zesláblostí a úzkostným neklidem. Obecně se postižení jedinci dožadují tepla a pijí po malých doušcích. V noci je jejich stav nejhorší.
- Phosphorus 9 C je lék na gastroenteritidu, při které chce nemocný studené nápoje. Ty mu dočasně uleví, ale vyzvrací je, jakmile se v žaludku ohřejí. Nemocný mívá i pálivý průjem, zejména večer.
- Ipecacuanha 9 C účinně působí při gastroenteritidě s nauzeou a zvracením, které je doprovázeno silným sliněním s čistým nepovleklým jazykem. Stav nemocného se horší jakýmkoliv pohybem. Zvláštním příznakem je, že postižení nemají pocit žízně. Břicho je v tomto stavu vzedmuté, citlivé a s kolikovitými bolestmi.
- China rubra 9 C zabírá při akutním průjmu po požití ovoce. Průjem je doprovázen nadýmáním, ale není bolestivý. Následuje po něm únava, bledost a hypotenze. Tento lék je důležitý i během rekonvalescence po průjmovém onemocnění, kdy přetrvává slabost po ztrátě tělesných tekutin.
Popálení sluncem
Následující léky pomohou jak při popálení sluncem, tak i při hojení drobných popálenin způsobených horkou vodou či horkými předměty. Lokálně popálenou či podrážděnou pokožku účinně zklidní lék Calendula ve formě masti či gelu.
- Apis mellifica 15 C se hodí ve chvíli, kdy jsou ložiska spálené kůže světle červená, bolesti jsou intenzivní, pálivé, s pocity připomínajícími píchání jehlami. Zlepšení zde bude přinášet studený obklad.
- Belladonna 9 C je homeopatikum, které pomáhá na červená ložiska popálené kůže, ze kterých vyzařuje horkost a setkáme se u nich s tepavými bolestmi.
- Cantharis 9 C pomáhá při spálení, které jde až do puchýřů vyplněných čirou tekutinou.
- Cuprum metallicum 9 C je lék ulevující při pocení a křečích, které se objeví po spálení sluncem.
Poštípání hmyzem
V Česku se setkáváme nejčastěji s komáry, případně ovády či muchničkami, nicméně homeopatika pomohou i při kousnutí klíštětem či různými exotickými „potvorami“.
- Apis mellifica 15 C se hodí v případě, kdy místo štípnutí vykazuje růžový otok, pálivé a bodavé bolesti, které se zlepšují studeným obkladem.
- Ledum palustre 9 C pomáhá, když je místo štípnutí či kousnutí bledé či namodralé. Pocitově je chladné a bolesti uleví studený obklad. Hodí se na poštípání hmyzem, po vytažení klíštěte, případně jej lze použít například i po kousnutí pavoukem.
- Hypericum perforatum 15 C je lék na štípance, které jsou velice bolestivé s vystřelující bolestí anebo po nich bolesti doprovází paralýza a pocit mravenčení.
- Urtica urens 9 C pomáhá na velké červené skvrny u lidí, kteří jsou alergičtí na hmyzí bodnutí. Bolestem uleví v tomto případě teplý obklad.
Poranění
V případě úrazu či poranění lze použít následující homeopatika:
- Arnica montana 9 C lze použít v případě jakéhokoliv poranění, naražení, podvrtnutí, zhmoždění či popálení. Je to hlavní lék první pomoci. Čím dříve jej poraněný dostane, tím lépe.
- Hypericum perforatum 15 C pomáhá při poranění velmi bohatě inervovaných oblastí, jako je obličej, konečky prstů či kostrč.
- Ledum palustre 9 C působí při podvrtnutí, kdy se kolem postiženého kloubu objeví intenzivní otok. Bolestem uleví studené až ledové obklady.
- Ruta graveolens 9 C účinkuje při poranění periostu, tedy zejména při poranění míst, kde je kost hned pod kůží, jako jsou lokty, kolena či bérce. Pomůže i při podvrtnutí kloubů s hlubokými bolestmi a pocitem slabosti či rozbitosti. S poraněným kloubem má postižený jedinec potřebu neustále hýbat a vyžaduje teplé obklady.
Příslušný homeopatický lék podáváme v nejakutnějším stavu v dávce 5 granulí několikrát v intervalu patnácti až dvaceti minut, posléze v hodinových intervalech. Se zlepšením stavu tyto intervaly můžeme prodlužovat.