Nízký cholesterol snižuje srdečně-cévní riziko
Hlavní příčinou srdečně-cévních onemocnění, na která v České republice umírá ročně kolem 50 tisíc lidí, představuje ateroskleróza neboli kornatění tepen. Jejím největším rizikovým faktorem je zvýšená hladina tzv. „zlého“ LDL cholesterolu v krvi.
Podle nových doporučení neexistuje žádná spodní hranice hladiny LDL cholesterolu, která by byla považována za nebezpečnou. Naopak jeho další pokles pod dosavadní hodnoty přináší užitek v podobě snižování srdečně-cévního rizika, tedy rizika, které naznačuje, zda u pacienta hrozí v nejbližších deseti letech rozvoj srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody.
Toto riziko se dělí na nízké, střední, vysoké a velmi vysoké. Do poslední zmíněné skupiny patří lidé se srdečně-cévním onemocněním na podkladě aterosklerózy, většina cukrovkářů, osoby s familiární hypercholesterolémií, pacienti po infarktu či cévní mozkové příhodě a pacienti s pokročilým selháním ledvin.
Hlídejte si „hladinku“
Cílem léčby je, aby rizikoví pacienti dosáhli stanovené hladiny LDL cholesterolu a zároveň aby došlo k jeho snížení alespoň o 50 % oproti výchozí hodnotě. V roce 2019 byly předepsané nové cílové hodnoty LDL cholesterolu.
Pro pacienty v kategorii velmi vysokého rizika platila v roce 2016 hodnota LDL cholesterolu do 1,8 mmol/l. Nově by se mělo usilovat o hladinu pod 1,4 mmol/l. Pacienti ve vysokém riziku by měli dosáhnout nižší hodnoty než 1,8 mmol/l. U obou kategorií by zároveň mělo dojít ke snížení LDL cholesterolu oproti původním hodnotám alespoň o 50 %. Nemocní ve středním riziku by se měli dostat nově pod 2,6 mmol/l. Pro pacienty s nízkým rizikem se cílová hodnota nezměnila a je stanovena do 3 mmol/l.
Kromě LDL cholesterolu v krvi se stanovuje i hladina „hodného“ HDL cholesterolu, mezi těmito dvěma typy cholesterolu by měla fungovat rovnováha. V žádném případě by neměla být hladina „zlého“ cholesterolu v krvi vyšší než toho „hodného“.
Jak na snížení cholesterolu?
Pokud se u vás zjistí jen lehce zvýšená hladina LDL cholesterolu, není třeba se hned obávat, že budete muset dennodenně polykat prášky, postačí úprava životosprávy a její důsledné dodržování. Součástí by měla být nízkocholesterolová dieta, aktivní pohyb a redukce hmotnosti. Do jídelníčku je potřeba zařadit ovoce, zeleninu, ryby a potraviny s obsahem vlákniny. Hodnotu cholesterolu také významně snižuje zanechání kouření, jedná se o jediné léčebné opatření, pomocí kterého můžete své riziko úmrtí na srdečně-cévní onemocnění snížit až o polovinu. Důležitá je i pravidelná kontrola ostatních chronických onemocnění, například cukrovky nebo vysokého tlaku krve.
Léky přicházejí na řadu ve chvíli, kdy i přes veškerá opatření zůstává hladina cholesterolu vysoká. Navíc je potřeba si však uvědomit, že po zahájení léčby je nutné ji dodržovat až do konce života.
Zvýšená koncentrace cholesterolu v krvi nebolí a neprojevuje se ani na vzhledu nemocného. Často se na ni přijde náhodně anebo se projeví závažnou komplikací. Každý by měl znát hladinu svého cholesterolu a v případě jejího zvýšení by měl začít podnikat kroky vedoucí k její normalizaci.
(mraf)
Zdroje:
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIR.0000000000000625
https://www.tribune.cz/clanek/44944-zdolejme-severni-stenu-akutniho-koronarniho-syndromu
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Prevence-KVO.pdf