Jak zvládnout souběh sezónních infekčních onemocnění v rámci jedné domácnosti
Další vlna pandemie covidu-19 zasahuje do života českých rodin. Únava, suchý kašel, bolest hlavy, rýma, zvýšená teplota, příznaky, které v minulosti nebudily větší obavy, jsou dnes brány vážně a zaslouží si pozornost. Není totiž vždy snadné odlišit, zda se jedná o běžnou sezónní virózu, nebo o covid-19. Jak postupovat, když se tyto příznaky objeví navíc u více členů rodiny současně?
Praktikovi nejdříve zavolejte
Praktičtí lékaři jsou aktuálně zahlceni péčí o pacienty s chorobami dýchacích cest i agendou související s covidem-19. Informace se průběžně mění. I proto má mnoho praktiků či pediatrů doporučení k aktuálnímu režimu fungování svých ordinací dostupné na vlastních webových stránkách. Sledujte je, snadno se tak dozvíte, například jaké ordinační hodiny jsou vyhrazeny infekčním pacientům, jak zažádat o recept nebo jaké informace jsou třeba k vystavení neschopenky.
Máte-li zdravotní potíže, lékař přivítá, pokud ho budete kontaktovat nejdříve telefonicky (nebo elektronicky, pokud jste zvyklí tak komunikovat) a proberte své potíže. Prvotní zhodnocení vašeho stavu může lékař udělat už během telefonátu, využije pro něj nejen epidemiologické anamnézy a popisu klinického stavu, ale také dlouhodobé znalosti vašeho zdraví. Po zvážení všech okolností se domluvíte na dalším postupu, vhodnosti PCR testování, případně nutnosti vaší fyzické návštěvy v ordinaci.
Rizikoví pacienti by se lékaři měli ozvat co nejdříve
Je-li v rámci vaší domácnosti nemocných více rodinných příslušníků, kontaktujte všechny jejich ošetřující lékaře, upozorněte na výskyt dalších příznaků v rámci vaší rodiny a vývoj s lékaři průběžně koordinujte a konzultujte. Situaci nepodceňujte, zejména pokud sdílíte domácnost s příbuzným v rizikové skupině (ve vyšším věku, s cukrovkou, obezitou, vysokým krevním tlakem, chronickým plicním onemocněním, závažným onemocněním srdce, jater či ledvin nebo závažnou poruchou obranyschopnosti, užívajícím léky snižující imunitu či s probíhající onkologickou léčbou).
Trpí-li některý z nemocných chronickým onemocněním, o kterém praktik dosud neví, nebo je-li u něj z jiného důvodu vyšší riziko těžšího průběhu onemocnění covid-19, informujte o všech souvisejících záležitostech jeho praktického lékaře. Kontaktujte ho ihned po projevu prvních příznaků infekce. Včasné vyšetření je v těchto případech důležité, pacientovi může totiž být indikována speciální léčba.
Do ordinace se dostavte v domluveném čase
Bude-li to nutné, lékař vás k osobní návštěvě ordinace objedná ještě týž den. Je ale lepší domluvit si během úvodního telefonátu konkrétní čas vyšetření. Snažte se ho dodržet. Objednávání pomáhá, aby se v čekárně nepotkávalo více osob, a eliminovalo se tak riziko infekčních přenosů. Je třeba chránit zejména starší či chronicky nemocné pacienty nebo novorozence v pediatrických ordinacích.
Po předchozím objednání vás lékař může otestovat přímo v ordinaci antigenním testem, dle možností případně provede i výtěr na PCR test, vyšetří vás a zároveň se domluvíte na dalším postupu a léčbě. V případě zcela lehkých příznaků onemocnění (rýmy, škrábání v krku), se kterými byste běžně nevyhledávali návštěvu lékaře, či v době nedostupnosti praktického lékaře (např. o víkendu) je doporučeno nechat se otestovat v odběrovém centru, nejlépe PCR testem.
Recept a další formuláře získáte i na dálku
S vaším lékařem se také kdykoliv během léčby můžete domluvit na zaslání eReceptu, který vám v elektronické podobě přijde do telefonu, e-mailu nebo aplikace. Kromě eReceptu usnadňují v covidovém období pacientům vyřízení nutné administrativy také elektronické žádanky k PCR testování nebo elektronické pracovní neschopenky.
Jak zamezit přenosu infekce v rámci rodiny?
Pokud se v domácnosti sejde více nemocných s příznaky virózy a u některého z nich je již PCR testem potvrzen covid, je nutné nemocné izolovat od ostatních členů rodiny i od sebe vzájemně a zároveň dodržovat léčbu předepsanou lékařem.
Hygienici také rozhodnou o karanténě a nutnosti testování dalších členů domácnosti. Na nemocné s covidem-19 se vztahuje povinnost dodržet minimálně 14denní izolaci. O jejím ukončení rozhodne lékař – pacient musí být minimálně 3 dny bez příznaků nemoci. V této době by domácnost také neměl nikdo navštěvovat. Sdílíte-li dům s prarodiči, buďte opatrní, aby je covid-19 neohrozil.
___________
Pravidla, která pomohou, aby se covid doma nešířil
- Nemocného s covidem-19 izolujte v samostatné místnosti, neměl by se zbytečně pohybovat po bytě.
- Pokud potřebuje péči druhé osoby, určete člena rodiny (ideálně mladšího, zdravého, očkovaného člověka), který se o nemocného bude starat.
- Při kontaktu ošetřovatele s nemocným musí mít oba respirátor (vyměňujte je minimálně jednou za 24 hodin).
- Často větrejte.
- Myjte si ruce vždy, když přijdete do kontaktu s některou z věcí nakaženého (mýdlem alespoň 20 sekund, poté dezinfekcí obsahující alespoň 60 % alkoholu).
- Používejte jednorázové papírové ručníky. Pokud je nemáte k dispozici, vyměňujte látkové ručníky nejméně jednou denně.
- Vyhraďte nakaženému osobní věci, které nebude používat nikdo jiný – hřeben, nádobí, ložní prádlo atd.
- Denně proveďte čištění a dezinfekci povrchů v okolí pacienta (noční stolek, rám postele a další vybavení pokoje). Nejprve je umyjte běžným čisticím prostředkem, následně je dezinfikujte.
- Stejným způsobem alespoň jednou denně umyjte a vydezinfikujte povrchy v koupelně a na toaletě.
- Oblečení či ložní prádlo nemocného perte na nejvyšší možnou teplotu (60 až 90 °C) a vyžehlete.
- Hygienu by měl nemocný provádět jako poslední z rodiny a následně koupelnu vyčistit a vydezinfikovat.
- Nádobí po nemocném umývejte horkou vodou s čisticím prostředkem, mělo by být osušeno utěrkou, kterou nebude používat nikdo další.
- Nemocnému vyčleňte speciální odpadkový koš, kam přijdou jednorázové kapesníky nebo nedojedené potraviny. Pytel vždy po použití zavažte a před tím, než ho vyhodíte do popelnice, zabalte ho do druhého igelitového pytle.
___________
Vzhledem k rychlému vývoji okolností spojených s onemocněním covid-19 se průběžně mění i aktuální informace. Pokud potřebujete poradit s testy, podmínkami karantény či izolace, máte problém s rezervací termínu na testy nebo chcete ověřit aktuálně platné protiepidemické opatření, můžete se obrátit také na „koronavirovou linku“ na telefonním čísle 1221. Je k dispozici každý den od 8 do 19 hodin. Při jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu členů vaší rodiny kontaktujte svého praktického lékaře, lékařskou službu první pomoci nebo zdravotnickou záchrannou službu.
Zdroje:
https://www.svl.cz/informace-pro-pacienty/
https://www.svl.cz/doporucene-postupy/doporucene-postupy-pro-pl-zpracovane-od-2020/
https://koronavirus.mzcr.cz/co-delat-aby-se-nemoc-nesirila-mezi-dalsi-cleny-domacnosti/
https://www.zzshmp.cz/jak-stonat-s-koronavirem/
https://www.svl.cz/files/files/Zpravy/MZ_DP_4_Rady_pacientum_domaci-lecba-covidu-19_final_KMIL.pdf
https://www.hygpraha.cz/dokumenty/linka-1221-5180_5180_161_1.html