Odvykání není o dokonalosti
Závislost na nikotinu je velmi silná. Přesto na sebe často kuřáci vyvíjejí obrovský tlak předsevzetím, že už si nikdy nezapálí. Odborníci ale vědí, že uklouznutí či pochybení k procesu odvykání jednoduše patří. Říkají takové situaci, kdy porušíte odvykání a zapálíte si, relaps. Pokud relaps včas rozeznáte, nemusí k němu vůbec dojít nebo se třeba už po jedné cigaretě vrátíte zpět k nekuřáctví.
Jak k relapsu dojde?
Největším nepřítelem odvykajícího kuřáka jsou spouštěče – tedy věci, činnosti, místa či lidé, kteří u něj vyvolávají chuť na cigaretu. Na většinu z nich je možné se připravit a například se jim krátkodobě vyhnout.
Toto jsou situace, které pro vás během odvykání mohou být rizikové:
- trávení příliš času s ostatními kuřáky,
- konzumace alkoholu,
- nedostatek spánku nebo odpočinku,
- časté stresové situace,
- pocity hněvu či viny.
Myslete na první pomoc
Pokud víte, že vás trápí chuť na cigaretu nebo vás čeká náročná situace, mějte po ruce něco, co vám s chutí na cigaretu pomůže.
To může být například náhradní nikotin nebo i obyčejná žvýkačka či ovoce a zelenina. Než se totiž jako nekuřák dostanete k cigaretě, ať už v obchodě, či od někoho cizího, můžete zkusit použít právě prostředky náhradní nikotinové terapie (volně dostupné přípravky, které tělu doplní nikotin, jenž potřebuje). Jedná se např. o lisované pastilky NiQuitin mini 4 mg, léčivé žvýkací gumy NiQuitin Freshmint 4 mg nebo o transdermální náplasti NiQuitin Clear 7/14/21 mg.
V případě akutní a silné chuti na cigaretu je nejlepší volit právě pastilky nebo žvýkací gumy, které dodají nikotin během několika minut a můžete je snadno mít při ruce.
Zapálili jste si – co s tím?
Mohla to být jedna cigareta nebo několik. Možná teď cítíte vztek, protože jste zdánlivě zahodili svoji předchozí snahu. Než hodíte flintu do žita, zkuste se zamyslet nad tím, co se událo. Někdy může být těžké odolat lákání či hlasu, který říká, že to nemá cenu. Než si zapálíte další cigaretu, počkejte alespoň dvě hodiny a zkuste si odpovědět na tyto otázky:
- Co se dělo předtím, než jste si zapálili?
- Jak jste se cítili?
- Jak dlouho předtím, než jste cigaretu sehnali, jste přemýšleli o tom, že si zapálíte?
- Co můžete příště udělat jinak?
Když v klidu projdete tuto situaci a zbavíte se zbytku cigaret, je dobré se vrátit k tomu, proč odvykáte. Napište si na papír všechny plusy i minusy kouření a odvykání. Nejde o množství argumentů, ale o to, které jsou pro vás důležité – zakroužkujte si je.
Nebojte se v této chvíli vyhledat pomoc, ať již někoho ve svém okolí, nebo odborníka. Je důležité se nestydět přiznat, co se stalo. Chybovat je lidské a u kouření to platí několikanásobně. Zároveň můžete dál používat přípravky a léčiva pro odvykání kouření (pokud jste se nevrátili ke stejnému počtu cigaret jako dříve).
Že už to nemá cenu? Odvykat má cenu vždy
Když se nám něco nepovede, tak se často cítíme smutní či naštvaní a nechce se nám v dané činnosti už vůbec pokračovat. Dovolte si tyhle pocity prožít. Učíte se úplně nový způsob života bez cigaret a to je náročné! Nebojte se o chuti na cigaretu mluvit a připustit si i myšlenku, že k odvykání vlastně patří i to, že si možná ještě někdy zapálíte. Mnohem důležitější je to, co uděláte potom.
NiQuitin Clear 21/14/7 mg je lék určený k vnějšímu užití – transdermální náplast. NiQuitin mini 4 mg a NiQuitin Freshmint 4 mg jsou léky určené k ústnímu užití. Obsahují nikotin. Před jejich použitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Pečlivě si přečtěte jejich příbalovou informaci.
(krif)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/copd/smoking-relapse#Dont-Give-Up
https://www.verywellmind.com/how-do-i-recover-from-a-smoking-relapse-2825216
https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/what-to-do-if-you-start-smoking-again/