Jak žít s umělou chlopní
Operovali vám srdce, konkrétně vám byla nahrazena vlastní srdeční chlopeň tou umělou? Pak vás po pobytu na jednotce intenzivní péče čeká rekonvalescence, která může trvat i několik měsíců. Ovšem tím to zdaleka nekončí…
Téměř normální stav
S umělou chlopní začne srdce pracovat opět tak, jak má. Váš život se do značné míry navrátí k normálu, ale určitě se budete cítit lépe než před operací – hlavně zmizí dušnost a únava, což bude jistě pozitivní změna. Po zotavení lze pokračovat ve většině běžných aktivit, i když váš zdravotní stav bude nutné stále sledovat.
Aktivní odpovědnost
Život s umělou chlopní není obtížný, ale vyžaduje, abyste se aktivně podíleli na svém zdraví. Co vše je nutné vědět?
- Léky – užívejte všechny, které vám předepsal lékař. Především léky na ředění krve, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin. Jejich riziko je vyšší právě u osob s umělou chlopní. Dodržujte pokyny lékaře a ujistěte se před užíváním jiných přípravků, zda nejsou v rozporu s těmi, které užíváte na ředění krve.
- Pohyb – pravidelně cvičte, abyste si udrželi přiměřenou váhu a vyhnuli se nadměrnému namáhání srdce. Váš lékař vám doporučí správný pohybový plán – ne všechna cvičení jsou totiž vhodná v období bezprostředně po operaci.
- Strava – držte se navrženého jídelníčku. Lidé s umělou chlopní by neměli konzumovat slané potraviny a ty s vysokým obsahem vitaminu K (podporují srážení krve)!
- Informace – noste s sebou identifikační kartu pacienta, ze které bude jasné, že máte umělou chlopeň – v případě nutnosti tak bude zdravotnický personál vědět, že užíváte léky na ředění krve.
- Prevence – před lékařským nebo stomatologickým ošetřením se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Některé odborné postupy mohou znamenat riziko vzniku infekce v umělé chlopni. Preventivně lze naordinovat antibiotika.
- Kontrola – nezapomínejte na pravidelné prohlídky u lékaře.
(aši)