Biologická léčba jako naděje pro pacienty s rakovinou ledvin?
Biologická léčba. Sousloví, které je v poslední době skloňováno nejen v souvislosti s různými záněty, ale i s nádory. Druhů, u kterých se této nové možnosti léčby využívá, je celá řada – od rakoviny prsu a konečníku až například po rakovinu ledvin.
Nejzákeřnější nádory
Rakovina ledvin je vedle rakoviny slinivky břišní hodnocena jako jedno z nejzákeřnějších nádorových onemocnění. Nejčastěji postihuje pacienty po 40. roce života, přičemž téměř dvakrát častěji se vyskytuje u mužů než u žen.
Rakovina ledvin: velká neznámá
Příčiny rakoviny ledvin nejsou doposud příliš známé. Spekuluje se o vlivu kouření a vysokého krevního tlaku, svou roli ale pravděpodobně hrají i dědičné faktory a obecné zamoření našeho životního prostředí. Zákeřná na rakovině ledvin je zejména skutečnost, že se většinou dlouhou dobu vůbec neprojeví.
Mezi první příznaky totiž patří zvýšená teplota, nechutenství, úbytek na váze a teprve v pozdější fázi se objeví bolesti břicha a zad a krev v moči. Proto jsou nádory ledvin obtížně léčitelné, protože se na ně přijde většinou až v okamžiku, kdy už mají metastázy po celém těle, zejména pak v páteři. Nadějí by ale mohla být biologická léčba.
Biologická léčba u nádorů ledvin
U nádorů ledvin je dostupných několik variant léčby, používají se zejména dvě. Jednou z nich je interferon alfa, látka běžně produkovaná v lidském těle, například při imunitních reakcích proti virovým infekcím. Lék se podává obvykle třikrát týdně injekčně pod kůži a zabraňuje dalšímu růstu nádoru. V prvním týdnu léčby může vyvolávat vedlejší účinky podobné příznakům chřipky – zejména zimnici, vysokou teplotu, bolesti hlavy a bolesti zad, kloubů a svalů. Přesto je v současnosti u nádorů ledvin první biologickou volbou.
Druhým biologickým lékem je pak podávání interleukinu 2, látky stimulující bílé krvinky v boji proti cizorodým buňkám; ty tak nádorovou tkáň likvidují. Mezi jeho nežádoucí účinky patří zejména zvracení. Ale co jsou tyhle „malicherné“ komplikace proti možnosti být znovu zdravý?
(kam)
Zdroje:
www.cancerhelp.org.uk
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.macmillan.org.uk