Biologická léčba blokuje přímo a pouze imunitní reakci zodpovědnou za vznik atopického ekzému
Jaké možnosti momentálně nabízí biologická léčba pacientům s atopickým ekzémem?
V současnosti máme k dispozici v biologické léčbě atopického ekzému pouze jeden lék, který nabídl novou možnost účinné léčby pro mnoho pacientů s atopickým ekzémem nereagujících na běžnou léčbu. V příštích letech však na trh přijde mnoho nových moderních léků na atopický ekzém, které nabídnou nové možnosti v léčbě tohoto onemocnění.
Na jakém principu v případě atopického ekzému biologická léčba funguje?
Biologická léčba (nejen atopického ekzému) je založena na blokování patologické imunitní reakce. Jednotlivá léčiva se zpravidla liší způsoby, na jaké úrovni imunitního systému tuto blokádu provádí. V případě atopického ekzému jsou nejspíše jeho klíčovými zprostředkovateli interleukiny 4 a 13, právě na ty současná biologická léčba cílí.
V porovnání s běžnou léčbou nabízí ta biologická vyšší účinnost a lepší bezpečnost
Jaké jsou základní rozdíly mezi biologickou léčbou a běžně využívanými metodami léčby?
Výhodou biologické léčby je její tzv. selektivita, kdy cíleně blokuje pouze malou část imunitního systému, které onemocnění způsobuje. Klasická systémová léčba je na rozdíl od ní založena zpravidla na širokospektrých imunosupresivech. Pacienti, kteří je užívají, jsou náchylnější k různým infekčním komplikacím, navíc tato léčiva mohou být toxická pro játra a ledviny.
Jaké jsou tedy výhody biologické léčby oproti dalším možnostem terapie?
Selektivita léčiva umožňuje vyšší účinnost léčby a její lepší bezpečnostní profil. V případě jediného zatím používaného přípravku biologické léčby na atopický ekzém není nutné provádět laboratorní vyšetření ani v průběhu léčby.
Biologické přípravky jsou dostupné i pro děti s atopickým ekzémem. Ty trápí nejvíce
V jakých případech lékař svému pacientovi s atopickým ekzémem doporučí biologickou léčbu? Jaká kritéria musí pacient splňovat, aby mu byla léčba poskytnuta?
Vzhledem k finanční nákladnosti biologické léčby není bohužel zatím možné, aby ji mohl dostat ihned každý pacient. V současnosti je určena pro pacienty se středně těžkým až těžkým atopickým ekzémem, u kterých nedosahuje systémová imunosupresivní léčba kýženého účinku, není jimi tolerována či je u nich přímo vyloučena. Samotné hodnocení závažnosti nemoci provádí dermatolog na základě speciálního skórovacího systému Eczema Area and Severity Score (EASI).
Hraje v rozhodování o nasazení biologické léčby roli také věk pacienta?
V současnosti je léčba určena pro dospělé a dospívající pacienty starší 12 let. Nově je dostupná také pro děti od 6 let s těžkým atopickým ekzémem.
Aplikaci biologické léčby zvládá většina pacientů v pohodlí domova
Jak konkrétně biologická léčba probíhá, v jaké frekvenci je podávána?
Většina současných biologických léků je podávána ve formě injekcí či předplněných per, které se aplikují do podkoží. Tato aplikace je jednoduchá a většina pacientů ji zvládá sama doma. Frekvence aplikací se liší dle typu léčiva, v případě atopického ekzému je podávána v jedné podkožní injekci či peru každé dva týdny.
Jak změnil příchod biologické léčby do praxe kvalitu života lidem s atopickým ekzémem?
Biologická léčba nabídla výrazné zlepšení kvality života mnoha pacientů, u kterých předchozí léčba selhala či byla vyloučena. V dermatologii máme nejvíce zkušeností s biologickou léčbou lupénky. Účinnost těchto nových léčiv je velmi vysoká při vysoké bezpečnosti a nízké frekvenci aplikací léčby. Obdobný trend lze postupně očekávat v následujících letech i v léčbě atopického ekzému.
(nku)