Biologická léčba – ano, či ne?
Věda i technika dnes postupují opravdu rychle. Pokrok se nevyhnul ani medicíně, hodně se v poslední době diskutuje mimo jiné o tzv. biologické léčbě. Jak si však laik může být jistý, že je to pro něj opravdu to nejlepší řešení?
Pro i proti
Biologická léčba, například v případě revmatoidní artritidy, v podstatě znamená, že se zastaví ničivý autoimunitní proces. Do těla se dodají látky, které zablokují tvorbu zánětu, a to na té úplně nejmenší úrovni. Tyto látky neboli biologická agens dokážou zastavit komunikaci mezi našimi imunitními buňkami – buď blokují „zprostředkovatele“ této komunikace (tzv. cytokiny), nebo dokážou přímo zabránit aktivaci imunitní buňky. Takovýto mocný zásah do imunitního systému je však na jedné straně viněn z možného vzniku nádorů, na druhé straně opěvován za svůj cílený účinek. Jaká je pravda?
Objektivní posouzení
Protože ve vědě jde vždy o ověřování pochybností a jsou to otázky, které odborníky posouvají dál, vzala se celá hypotéza o možném vzniku nádorů zcela vážně.
- Vědci shromáždili data ze 60 studií s kontrolní skupinou pacientů.
- Z výsledků jasně vyplynulo, že biologická léčba není nebezpečnější než terapie tradičními léky DMARDs (chorobu modifikující léky) či placebem.
- Jinými slovy, podávání biologik nepředstavuje vyšší riziko vzniku nádorů, jak tvrdí odpůrci této léčby.
Máte-li jakékoli pochybnosti o léčbě, kterou podstupujete nebo vám byla navržena, nebojte se ptát či projevit své pochybnosti! Jistota správné volby totiž napomáhá uzdravování, proto je pro pacienta velmi důležitá.
(dak)
Zdroj: www.sciencedaily.com