Biologická léčba brání po operaci návratu Crohnovy choroby
Cílená léčba se dobře uplatňuje i při nespecifických zánětech, přesněji řečeno u jednoho z nich – Crohnovy choroby. Podávání biologik po operaci střeva zasaženého „crohnem“ brání návratu projevů nemoci.
Jen čtvrtina unikne operaci
Crohnova choroba je zánět trávicí trubice neznámého původu, který postihuje trávicí trubici ve všech vrstvách. Ačkoliv vývoj léků proti ní výrazně pokročil, asi 75 % pacientů dříve či později dospěje kvůli komplikacím choroby k operaci střeva. Mezi komplikace patří hlavně zúžení průsvitu střeva, které brání průchodu střevního obsahu.
Vědci se proto pokusili zjistit, zda biologická léčba (účinná látka infliximab) dokáže zabránit recidivě projevů nemoci. Studie se zúčastnilo 24 pacientů s Crohnovou chorobou po odstranění části střeva. Část z nich dostávala do žíly infliximab, část dostávala lék bez účinné látky (placebo). Po jednom roce byli všichni endoskopicky vyšetřeni.
- Známky nemoci se objevily u 9 % pacientů léčených infliximabem, oproti 85 % u pacientů s placebem.
- Při mikroskopickém vyšetření vzorků odebraných při endoskopii byla Crohnova choroba zjištěna u 27 % pacientů s infliximabem, oproti 85 % pacientů s placebem.
- Bez potíží bylo 80 % pacientů s infliximabem, oproti 54 % pacientů s placebem.
Budou dostávat infliximab po operaci všichni?
Studie tedy ukázala, že infliximab po operaci brzdí aktivitu zánětlivého procesu. Otevírá se možnost jeho širšího využití po operacích. Lze očekávat, že tato malá studie podnítí další zájem o využití infliximabu po operacích a budou vypracována vhodná léčebná schémata a doporučení pro následné sledování pacientů. Další studie by měly prokázat, zda je účinek infliximabu po operaci dlouhodobý, a porovnat jeho účinnost s jinými léky.
(uli)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com