Biologická léčba – další možnost, jak léčit revmatoidní artritidu
Cílená léčba je moderní druh léčby, který je přesně zacílen na jednu součást imunity. Tím potlačuje útok imunitního systému na vlastní tkáně, což je podstatou revmatoidní artritidy a dalších autoimunitních onemocnění.
#IMG#
Biologická léčiva (biologika) byla zavedena do praxe v roce 1998 a od té doby nejen pomáhají nemocným od bolesti, ale průběh nemoci výrazně zpomalují, nebo dokonce zastaví. Léky DMARD účinkují podobně jako biologika, nejsou však zaměřeny proti jedné konkrétní molekule imunitního systému.
Nadějné vyhlídky pro pacienty
Před érou biologické léčby a DMARD léků byly vyhlídky nemocných výrazně horší: léky proti bolesti sice zpočátku ulevovaly od bolestí, ale nemoc dál devastovala klouby; kortikosteroidy zase měly výrazné nežádoucí účinky. Nemocné s pokročilou nemocí pak čekaly chirurgické zákroky s více či méně jistými výsledky.
Dnes se po diagnostice revmatoidní artritidy hned začínají podávat DMARD léky. Biologická léčba se použije, pokud samotný lék ze skupiny DMARD neúčinkuje dostatečně, nemocný ho nesnáší nebo pro něj není vhodný kvůli jinému souběžnému onemocnění. Některá biologika jsou bezpečnější pro těhotné ženy.
Na konkrétního nemocného účinkuje daný biologický lék lépe či hůře, proto je vhodné jich vyzkoušet více a vybrat si ten nejlépe účinkující.
Protože biologika a DMARD léky potlačují imunitní reakce, mají tyto nežádoucí účinky: zvyšují riziko infekčních nemocí včetně tuberkulózy, některých nádorových onemocnění, mohou zhoršit neurologické a srdeční potíže. Biologické léky je třeba aplikovat injekčně, takže pacienti nebo jejich blízcí se to musí naučit nebo si nechat dávku podat v ordinaci.
Ačkoliv výčet nežádoucích účinků může někoho vyděsit, přínos biologické léčby a DMARD léků výrazně převyšuje rizika. Ačkoliv nedokážou revmatoidní artritidu úplně vyléčit, zpomalují až zastavují její průběh a dávají tak pacientům navíc mnoho let kvalitního života.
(uli)
Zdroje: www.webmd.com