Bílý jogurt: zatočí s průjmem i vaginální infekcí
Exotická jídla na dovolené i horké počasí, které urychluje zkázu potravin, nám v létě často přichystá nepříjemné potíže v podobě průjmových onemocnění. Zkuste letos změnu a namísto agresivní léčby uklidněte svá rozbouřená střeva přírodní cestou.
Exotická jídla na dovolené i horké počasí, které urychluje zkázu potravin, nám v létě často přichystá nepříjemné potíže v podobě průjmových onemocnění. Zkuste letos změnu a namísto agresivní léčby uklidněte svá rozbouřená střeva přírodní cestou.
Milióny přátelských bakterií
Většina jogurtů a jogurtových nápojů obsahuje živé bakteriální kultury tvořené přátelskými mikroorganismy. Ty přirozeně žijí v lidském střevě a pomáhají udržovat jeho zdraví a bezproblémové fungování. Na druhou stranu se kromě těchto přátelských bakterií mohou v lidském střevě občas rozmnožit také mikroorganismy jiného druhu, které mu rozhodně dobře nedělají.
Tyto nepřátelské bakterie, vyvolávající průjem, vyženeme ze svého střeva nejlépe tak, že jim pošleme konkurenci v podobě jogurtových bakteriálních kultur. Zástupy laktobacilů z jogurtu totiž dokážou nepřátelské bakterie ze střeva většinou úspěšně vytlačit.
Střeva v pohodě
Podle odborníků pomáhá pravidelná konzumace jogurtů a jogurtových nápojů v prevenci a léčbě průjmů. A proto jestli chcete letošní letní sezónu prožít bez nehody, sáhněte po některém z lákavých kelímků co nejdříve a také co nejčastěji. Jogurtový denní program pro zdravá střeva a prevenci průjmů může vypadat například takto:
- Každý den si dopřejte jeden kelímek bílého jogurtu. Při výběru toho pravého pečlivě zkontrolujte údaje na obalu a přesvědčte se, že jogurt obsahuje živé bakteriální kultury.
- Kromě jogurtu můžete pro změnu občas zařadit také jogurtový nápoj. Ale stejně jako v případě jogurtu zvolte raději bílou a neslazenou variantu a také se nezapomeňte přesvědčit, že výrobek obsahuje přátelské mléčné bakterie.
TIP: Pokud si nejste jisti správným výběrem, prozkoumejte pečlivě složení. Na obalu může být například napsáno, že výrobek obsahuje probiotika nebo také bakterie Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium bifidum. Stačí ale, pokud prostě obsahuje „živé bakteriální kultury“.
Domácí lékárnička v kelímku
Možná vás překvapí, kolik nejrůznějších lékárenských přípravků může být doplněno nebo nahrazeno prospěšnými účinky jogurtu. Kromě případů průjmu a střevních problémů se doporučuje jogurt zařazovat do jídelníčku také při těchto typech zdravotních potíží:
- Mírně zvýšený cholesterol – při hraničních a mírně zvýšených hodnotách cholesterolu v krvi se doporučuje pravidelná konzumace nízkotučného jogurtu.
- Snížená imunita – dlouhodobá léčba antibiotiky, stres nebo výkyvy počasí, to vše se může nepříznivě podepsat na naší obranyschopnosti. Prospěšné bakterie v jogurtu naši obranyschopnost naopak zvyšují.
- Vaginální kvasinkové infekce – stejné dobrodiní, jaké jogurtové bakterie vykonávají pro lidská střeva, mohou poskytovat také ženskému pohlavnímu traktu. Pokud trpíte vaginálními záněty častěji, měli byste jogurt v různých podobách zařazovat do svého jídelníčku co nejčastěji.
- Citlivá pleť – jogurt obsahuje přírodní a jemně působící složky, které bezpečně snese i ta nejcitlivější pleť. Dopřejte si dvacetiminutovou jogurtovou masku každý den a vaše pleť vám bude neskonale vděčná. Chladivá vrstva jogurtu pomůže také zarudlé pokožce, kterou jste přes den příliš vystavovali žhavým slunečním paprskům.
Kdy jogurt raději vynechat
Pokud trpíte alergií na mléčnou bílkovinu, mohla by vám pravidelná konzumace jogurtu přinést více škody než užitku. V takovém případě můžete jogurt nahradit probiotickými potravinovými doplňky, které jsou běžně k dostání v lékárnách. Probiotika v kapslích obsahují stejné druhy bakteriálních kultur, které přirozeně najdete právě v jogurtu.
MUDr. Helena Janíčková
Odborník uLékaře.cz