Bezpečný domov pro malého hemofilika
Zjistili jste, že právě vaše dítě trpí tímto vrozeným onemocněním, kdy krvi v různé míře chybí schopnost srážení? Jistě jste se začali bát o jeho bezpečnost.
Různé typy onemocnění
Hemofilii přenáší ženy a vždy se projeví u všech synů, zatímco matky jsou většinou zdravé. V historii se stala nejznámější přenašečkou britská královna Viktorie, která prostřednictvím svých dcer předala tuto genetickou zátěž do různých evropských šlechtických rodin. Tíže onemocnění se odvíjí od množství prosrážlivých látek, které tělu chybí, hemofilie se podle toho dělí na mírnou, střední a těžkou formu.
Projevy od útlého dětství
Když začnou batolata lézt a plazit se, mohou rodiče u některých zaznamenat časté podlitiny na břiše, hrudníku, loktech a zádech. Protože modřiny bývají na neobvyklých místech, bývají dospělí u pediatra i podezříváni z fyzického týrání. Hemofilické děti mohou být úzkostné, nechtějí se stavět na nohy, chodit a běhat. K dalším příznakům této nemoci patří nadměrná krvácivost:
- z nosu,
- po kousnutí do jazyka či tváře,
- po vytržení zubu,
- při a po chirurgických výkonech,
- do kloubů a svalů po úrazech a pádech.
Jakmile rodičům přijde v tomto směru cokoliv neobvyklé, okamžitě se musí obrátit na lékaře. Hemofilie se dá léčit.
Jak (moc) děti chránit
Po potvrzení diagnózy se u všech rodičů spustí poplachová reakce a představivost začne pracovat. Jaké bezpečné vakuum pro dítě vytvořit? Vždyť riziko v podobě překážek a možných pádů číhá zvláště na malé dítě na každém kroku.
Potlačte prvotní paniku a pamatujte, že u kojenců a batolat je především důležité:
- mít řádně vystlanou postýlku,
- obložit ostré hrany nábytku,
- zatarasit přístup na schodiště,
- na podlahu dát měkké koberce.
U větších dětí:
- chrániče loktů a kolen,
- helmu pro zvlášť živé děti,
- opatrné čištění zubů,
- výběr vhodného sportu po poradě s lékařem,
- možnost bezpečnostních vycpávek oblečení.
Buďte sice jako rodiče ostražití, průběžně kontrolujte domov a jeho okolí, ale nedělejte dítěti ze života vězení. Především se pravidelně raďte s lékařem.
(vav)
Zdroj:
kidshealth.org
www.nlm.nih.gov
www.nhlbi.nih.gov
medprorx.blogspot.com