Bezpečná dávka alkoholu je nulová, říkají odborníci
Pití alkoholu patří v České republice ke společenské normě. Odmítnout na oslavě či návštěvě skleničku bývá velmi nepopulární, okolí často vyžaduje vysvětlení tohoto chování. Odborníci to chtějí změnit. Od poloviny října do konce listopadu běží kampaň Ministerstva zdravotnictví ČR, Úřadu vlády ČR a dalších státních institucí Nepít je normální (#nepitjenormalni). Má upozornit na rizika konzumace alkoholu.
Zhruba čtrnáctiletý Ondra jde s rodiči na společenskou akci. Hned na úvod se nabízí welcome drink. Rodiče svému synovi povolují skleničku „jen na přiťuknutí“. Jenže akce je dlouhá, Ondra i s kamarádkou se nudí, hecují, šampaňské vystřídá tvrdý alkohol. Chlapec nakonec upadne do bezvědomí.
Tento příběh je náplní jednoho ze tří spotů, který v rámci kampaně natočila Česká televize. Oslovit by měl především rodiče dospívajících dětí. Další krátké video cílí na mladé muže, třetí na těhotné ženy. Spoty běží v rámci programu České televize, byly rozšířeny na internetu i sociálních sítí. Na kampani spolupracovalo široké spektrum odborníků, kromě zmíněných institucí také Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Národní linka pro odvykání, Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a tvůrci kampaně Suchej únor.
Česko je ve spotřebě alkoholu na 2. místě v rámci OECD
Mezi zeměmi sdruženými v OECD zaujímá ČR společně s Francií 2. místo v Evropě ve spotřebě alkoholu přepočtené na jednoho obyvatele. Zhruba 600 000 Čechů denně konzumuje alkohol. Pravidelně pije i 20 % žáků 9. tříd. Ročně se v Česku léčí 27 000 osob pro poruchy vyvolané alkoholem. Pod vlivem alkoholu dojde během roku k 4000 nehodám, 50 z nich je smrtelných. 6500 úmrtí lze každoročně přičíst na vrub pití alkoholických nápojů, ať už jde o důsledek předávkování, nebo mají zdravotní i jiné příčiny, například nehody, násilí, sebevraždu, kriminalitu.
Podle ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha stát ročně zaplatí za problémy spojené se spotřebou alkoholických nápojů více než 59 miliard korun. Vybraná spotřební daň z alkoholu prý přitom pokrývá pouze necelou desetinu této částky.
Proti vůli většiny
„Snažíme se upozornit na to, že pití alkoholu není normální, že by to měla být výjimečná aktivita, určitě ne dennodenní,“ uvedl ministr zdravotnictví. Zároveň dodal, že si je vědom, že v České republice jde o nepopulární názor směřující proti vůli většiny. Podle adiktologů zdaleka nejde jen o závislost, která se k alkoholu může pojit, spíše o mnoho zdravotních i sociálních problémů, které bývají s konzumací spojené. „Nejsme schopni zodpovědně definovat bezpečnou dávku alkoholu, je to velmi individuální,“ konstatoval prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Pití alkoholu mj. velmi zatěžuje trávicí systém, patří mezi významné karcinogeny, tedy látky, které napomáhají vzniku rakoviny, například dutiny ústní, jazyka, hrtanu, žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva. Zvyšuje riziko onemocnění jater, srdce, způsobuje poruchy spánku, chronickou únavu, epileptické záchvaty, oslabuje imunitu. Alkohol také může poškodit mozek a přispívat ke vzniku a rozvoji řady duševních onemocnění.
Spotřeba alkoholických nápojů zvyšuje riziko akutních příhod, například úrazů v opilosti a při dopravní nehodě, utonutí, otravy alkoholem atd. Pochopitelně také negativně ovlivňuje vztahy mezi lidmi.
Apel na úplnou abstinenci v těhotenství
Konzumace alkoholu bývá opředena řadou mýtů, například tím, že v době těhotenství občasné pití nevadí, anebo, že alkohol v malém množství prospívá zdraví. Podle odborníku to rozhodně neplatí.
Pokud jde o těhotné, lékaři zde apelují na úplnou abstinenci. Alkohol v době těhotenství totiž může způsobit tzv. fetální alkoholový syndrom, který mimo jiné zahrnuje poruchy růstu miminka, jeho nižší porodní váhu, srdeční a cévní vady, deformity v obličeji, mírnou až střední mentální retardaci, hyperaktivitu s poruchou pozornosti, abnormálně malou hlavu, příčinou jejíhož vzniku je zpomalený a nedostatečný vývoj mozku atd.
Alkohol u dětí a mladistvých
Podle dat z Evropského školního projektu o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) téměř 12 % 16letých pravidelně nadměrně konzumuje alkohol. Za nadměrné pití je přitom označován stav, kdy dospívající vypije 5 a více skleniček 3× nebo častěji v posledním měsíci. Hlavní problémy způsobenými užíváním alkoholu jsou u dětí a mladistvých:
- ztráta kontroly, která ovlivňuje sebezáchovu, stupňuje agresivitu a zesiluje emoce,
- riziko poškození mozkových buněk – proces vývoje mozku pokračuje až do 21 let,
- rozvoj syndromu závislosti,
- zvýšená tendence riskovat,
- otrava alkoholem – organismus ve vývoji alkohol špatně odbourává. Může dojít až k otravě s fatálními důsledky.
(lek)
Zdroj:
Tisková konference a tiskové materiály ministerstva zdravotnictví ze dne 21. 10. 2019