Bezdeší během spánku výrazně snižuje kvalitu života u lidí mladších 65 let
Vliv výskytu bezdeší u lidí důchodového věku na jejich život není nijak veliký. K tomuto závěru dospěli španělští vědci ve své studii. Naopak nejdůležitější faktory ovlivňující kvalitu života této věkové skupiny byl výskyt jiných onemocnění, věk, koncentrace kyslíku v krvi a užívání léků ovlivňujících psychiku.
Spánek a starší lidé
Spánek je pro člověka velice důležitý. Během něj organismus regeneruje po fyzické a psychické stránce. Čím vyšší věk, tím častěji se pak obvykle potíže se spaním vyskytují. U starších lidí lze pozorovat celou řadu poruch spánku, jež mají různě velký vliv na zhoršení kvality života.
#IMG#Syndrom spánkové apnoe
Jednou z nejčastěji se vyskytujících poruch spánku je takzvaný syndrom spánkové apnoe (porucha spánku, u níž dochází na pár vteřin k zástavě dechu). Většina z nás se setkala především s jedním z projevů tohoto syndromu, s chrápáním. Čím dál více se ale dozvídáme i o jiných problémech spojených s tímto syndromem, jako je riziko srdečního postižení, zvýšená denní únava apod.
Kvalita života ve vyšším věku
Staří lidé mívají zpravidla mnoho nemocí. Vědci ze Španělska si položili otázku, jak se právě syndrom spánkové apnoe podepisuje na snížení kvality života starších osob. Projevuje se u nich natolik, že jim snižuje kvalitu života opravdu výrazně? Potom by mělo cenu cíleně vyhledávat jedince s vychýlenou nosní přepážkou a doporučovat je například k operaci. Nebo se mezi všemi těžkostmi starších lidí potíže spojené se spánkovou apnoí v podstatě ztrácejí?
Co ukázal výzkum?
Vědci zjistili, že u osob mladších 65 let přítomnost syndromu spánkové apnoe výrazně snižovala kvalitu života. Naproti tomu u jedinců starších 65 let měla přítomnost syndromu spánkové apnoe jen malý vliv na kvalitu života.
V této skupině osob se jako výraznější faktory uplatňovaly:
- současný výskyt jiných onemocnění
- věk
- koncentrace kyslíku v krvi užívání léků ovlivňujících psychiku
Pátrání po výskytu syndromu spánkové apnoe?
Zdá se, že výskyt spánkové apnoe zřejmě nemá velký vliv na kvalitu života osob vyššího věku. Její podrobné vyšetřování u těch, kteří si nestěžují na výrazné problémy, by mohlo být spíše zbytečnou zátěží.
(hul)
Zdroj: Martínez-García MA, et al. Obstructive sleep apnea has little impact on duality of life in the elderly. Sleep Med (2008), doi:10.1016/j.sleep.2007.11.009