Určitá jídla a nápoje obsahují látky, které mohou mít vliv na účinek léků na ředění krve. Není nutné dělat drastickou změnu v jídelníčku ze dne na den. Jen si zkuste všímat, které potraviny ve vašem případě fungování warfarinu ovlivňují. Nemusíte je úplně vyloučit, stačí jen snížit přijímané množství. Poraďte se o tom s lékařem či lékárníkem. Účinek warfarinu kolísá, proto bude potřebné pravidelně kontrolovat hodnotu INR (mezinárodní normalizovaný poměr). Jde o laboratorní test, pomocí kterého se monitoruje srážení krve. INR by se při užívání warfarinu mělo pohybovat v rozmezí 2–3,5. Měření, pro které je nutný běžný odběr žilní krve, by se mělo provádět jednou za 3–5 dnů, u stabilních pacientů (hodnoty jsou dvakrát po sobě v normě) jednou za 4 týdny.
Se zeleninou opatrně
Zelená listová zelenina (kapusta, špenát, brokolice, růžičková kapusta, brukev zelná), petržel, hořčičné listy a podobně jsou bohaté na vitamin K, který může významnou měrou ovlivnit hladinu INR. Určitě ale neskoncujte s touto zeleninou úplně – studie ukazují, že pravidelná mírnější konzumace stejného množství je pro stabilní INR lepší než úplné vynechání stravy s vitaminem K.
Rizikové nápoje
I brusinky ve velkém množství zvyšují u některých lidí užívajících léky na ředění krve riziko krvácení. Doporučuje se pít maximálně 1 šálek (250 ml) brusinkové šťávy denně. Totéž platí pro grapefruitový džus a zelený čaj.
Žijte zdravěji
Pokud si myslíte, že k udržení hladiny INR stačí jen úprava stravy, není to pravda. Řiďte se i následujícími radami:
- Přestaňte kouřit.
- Nedržte radikální diety ani se nepřejídejte.
- Při užívaní jiných léků (např. ibuprofen, paracetamol, aspirin) a při jakékoliv změně zdravotního stavu se poraďte s lékařem.
- Omezte příjem alkoholu – zvyšuje riziko krvácení. Jedna až dvě skleničky vína, půl litru piva nebo 25 ml čistého alkoholu denně mohou být přípustné, je ale důležité, abyste většinu dní v týdnu abstinovali.
Zdroj:
www.nps.org.au,
www.wikiskripta.eu