Pijete v těhotenství kávu? Berete dítěti železo a vápník
Zjištění, že miminko nejde zplodit tak rychle a snadno, jak jste si představovala, není jednoduché. Pokud jste se začala léčit, vše dobře dopadlo a vy jste těhotná, můžete mít o své nenarozené dítě velké obavy.
Kdo nekafuje, není Čech
Káva je všeobecně velmi oblíbeným nápojem, a to zvláště u žen. Obsahuje přírodní alkaloid kofein. Tato látka se ale nenachází jen v kávě, ale také v čaji a kakau. Když jsou velice zaměstnané ženy zvyklé na několik šálků kávy za den, je potom někdy velmi obtížné se pití kávy v těhotenství úplně vzdát.
Kafíčko a cigárko: nerozlučná dvojice
Podle některých studií ženy kuřačky v těhotenství pijí až 3x více šálků kávy v porovnání s nekuřačkami. Káva a cigareta tvoří někdy nerozlučnou dvojici, většinou si jejich konzumentka v jejich společnosti dělá pauzu během náročného pracovního procesu (mají tedy psychologický efekt).
Káva v těhotenství
Kofein prostupuje placentární bariérou, a tak se dostává přímo k vašemu dítěti – do jeho krve. Zajímavý je fakt, že v těhotenství se podstatně zpomaluje schopnost těla kofein odbourávat. Norma je 3–4 hodiny, v těhotenství se prodlužuje až na 18 hodin. Kofein tedy v těhotenství dlouhou dobu koluje v krvi. Svým základním účinkem zrychluje tlukot srdce nejen maminky, ale i dítěte a zrychluje také dechovou frekvenci plodu.
Při sledování vlivu kofeinu u žen v 38. týdnu těhotenství bylo zjištěno, že kofein snižuje průtok krve placentou (a to ne nepodstatně, skoro o jednu čtvrtinu) a může tím snížit přívod živin a kyslíku k dítěti. Z tohoto důvodu se ženám, které v těhotenství konzumují kávu, rodí častěji děti s nižší porodní hmotností, protože kofein může narušit růst plodu.
Zloděj vápníku a železa
Další negativní vlastností kofeinu je, že zvyšuje vylučování vápníku močí (je potom nižší nabídka vápníku v těle a dítě o něj může být ochuzeno). Dlouhodobé a nadměrné pití kávy nebo kofeinových nápojů snižuje vstřebávání železa – následkem může být chudokrevnost matky i plodu.
Pozor na kofein v době kojení
Kofein se také vylučuje mateřským mlékem, a tak působí samozřejmě i na kojence. Neblahým následkem může být nespavost a neklid dítěte a vy jen marně pátráte, proč je dítě neklidné a vy chronicky nevyspalí.
Špalda a ti druzí
Těhotným ženám a také kojícím matkám se z výše uvedených důvodů doporučuje, aby se konzumaci nápojů s kofeinem co nejvíce vyhýbaly nebo ji maximálně omezily. Pokud se nedovedete kávy úplně vzdát, je dobré konzumovat maximálně 1–2 šálky za den, nejlépe s mlékem. Zkuste si také vyzkoušet, zda by vám nevyhovovala kávová náhražka. Některé z nich jsou velmi povedené, dovedou se chuti kávy alespoň přiblížit. Na trhu existují nápoje jako např. Caro, špaldové kafe, různé kávovinové směsi – najdete je zejména v prodejnách zdravé výživy, ale dnes už i v supermarketech se širším sortimentem.
(jnl)
Zdroj:
www.bionebio.cz
www.biovital.cz
cs.wikipedia.org