Pilulky zabraňující otěhotnění: neplodnosti se nebojte
Užíváte perorální antikoncepci a bojíte se v budoucnu potíží s otěhotněním? Jsou takové obavy oprávněné? Nejen na internetu lze nalézt různé, leckdy protikladné názory. Podívejme se, co k tomuto tématu říkají vědci.
Užíváte perorální antikoncepci a bojíte se v budoucnu potíží s otěhotněním? Jsou takové obavy oprávněné? Nejen na internetu lze nalézt různé, leckdy protikladné názory. Podívejme se, co k tomuto tématu říkají vědci.
Vliv hormonální perorální antikoncepce na ženin organismus je příčinou mnoha vášnivých debat. V centru zájmu jsou především nežádoucí účinky tohoto typu ochrany včetně možného negativního vlivu na plodnost. Přinášíme nyní hlavní poznatky americké studie zabývající se výhradně touto problematikou.
Běh na delší trať
Hlavním výsledkem, se kterým američtí vědci přišli, je to, že schopnost otěhotnění u žen užívajících hormonální perorální antikoncepci je skutečně nižší než u těch, které preferují jiné ochranné metody. Uživatelky „pilulek“ mají 1,2krát vyšší riziko, že budou trpět problémy s početím v průběhu prvního roku po vysazení antikoncepce. Hlavní příčinou neplodnosti byla špatná funkce vaječníků. Nicméně řada žen sice neotěhotněla v průběhu následujících 12 měsíců, ale v delším časovém horizontu již ano. Z toho vyplývá, že nelze říci, že užívání hormonální antikoncepce rovná se nemožnost otěhotnět.
Věk je mimo hru
Naštěstí se nepotvrdily obavy, že čím dříve žena s perorální antikoncepcí začne, tím pro ni bude riziko problémů s otěhotněním vyšší. Neboli věk v době prvního užívání antikoncepčních pilulek neovlivňuje plodnost ženy v budoucnu.
Délka užívání
Dalším bodem, na který se výzkumníci zaměřili, byla délka doby konzumace.
- Stejně tak jako u raného věku se neprokázal stoupající negativní vliv antikoncepce s délkou jejího užívání.
- Je tedy jedno, jak dlouho se hormonální antikoncepci užívá.
- Zdá se totiž, že riziko je stejné u ženy, jež pilulky bere v řádu měsíců, jako u té, u které užívání počítáme už na roky. Stále však hovoříme pouze o vlivu na schopnost otěhotnět, u ostatních nežádoucích účinků by platila jiná data.
Hormonální antikoncepce tedy zvyšuje riziko neplodnosti v průběhu prvního roku od jejího vysazení. Věk v čase zahájení jejího užívání ani délka konzumace nemají na plodnost další vliv.
(bak)
Zdroj: http://aje.oxfordjournals.org
hasan-Taber L. et al., Perorální antikoncepce a příčiny opožděné ovariální neplodnosti. American Journal of Infertility, 2013