Pijte zelený čaj, budete mít pevnější kosti
O tom, že má zelený čaj příznivé účinky na lidský organismus, věděli lidé už dávno. Kromě toho, že dobře chutná, je také dobrým pomocníkem v prevenci před vznikem rakoviny tlustého střeva, srdečních onemocnění, ale také před osteoporózou.
Léčba bez vedlejších účinků
Nový výzkum z Hongkongu prokázal, že zelený čaj, jeden z nejoblíbenějších nápojů na celém světě, může pomoci v prevenci osteoporózy a jiných kostních onemocnění. Studii prováděl doktor Ping Chung Lejny a jeho kolegové z Ústavu čínské medicíny na čínské univerzitě v Hongkongu. Osteoporóza dnes trápí miliony lidí na celém světě. U obyvatel Evropy a Ameriky zapříčiní osteoporóza téměř polovinu všech zlomenin. Existují samozřejmě léky proti řídnutí kostí, mnohé ovšem mohou mít vedlejší účinky. Nyní však přišli vědci se zjištěním, že existuje přírodní látka, která by mohla předcházet změnám kostní denzity, a dokonce léčit osteoporózu bez jakýchkoli vedlejších účinků.
Zelený čaj podporuje růst kostí
Vědci objevili, že zelený čaj obsahuje skupinu chemických látek, které mohou stimulovat tvorbu kostí a pomáhají zpomalovat jejich řídnutí. Zelený čaj tak má velký potenciál v prevenci a léčbě osteoporózy. Během výzkumu vědci zjistili, že v zeleném čaji jsou kromě jiného obsaženy tři přírodní chemické látky – EGC, GC a GG. Z nich EGC (epigallocatechin) stimuluje klíčový enzym, který podporuje růst kostí, až o 79 procent. Kromě toho působí významně při zvyšování hladiny mineralizace kostí v buňkách. A co je důležité, komponenty obsažené v zeleném čaji neměly žádné toxické účinky na kostní buňky.
Stačí sedm šálků denně
To vše naznačuje, že by zelený čaj mohl mít skutečně pozitivní vliv na metabolismus kostí. A co víc, vědci také zjistili, že vysoké koncentrace enzymu ECG blokují činnost takzvaných osteoklastů, což jsou buňky, které oslabují kosti a způsobují jejich řídnutí. Zelený čaj je prostě skvělým pomocníkem. Podle japonských vědců stačí 7 šálků denně a sníží se tak riziko srdečních chorob o 75 procent a riziko rakoviny tlustého střeva o celou jednu třetinu.
(aši)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com