Delší život s dobrou kávou
Vědci se zabývali hledáním souvislosti mezi kávou a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny či chorob srdce. Provedené výzkumy však překvapivě žádné takové spojení nenalezly. Podle některých studií dokonce konzumace kávy snižuje riziko úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Zvrat ve vnímání účinku kávy na lidské zdraví vysvětlují odborníci tím, že dřívější vědecké studie nedostatečně zohledňovaly přítomnost takových rizikových faktorů, jako jsou kouření či nedostatek fyzické aktivity, které jsou u silných pijáků kávy častější.
Kávou proti depresi
Kromě toho, že káva nemusí naše zdraví ohrožovat tak, jak se doposud soudilo, může naopak před některými nemocemi chránit. Jde například o Parkinsonovu chorobu, cukrovku 2. typu nebo onemocnění jater včetně rakoviny. Zdá se také, že káva zlepšuje paměť a snižuje nebezpečí vzniku deprese. Odborníci však upozorňují na skutečnost, že vysoká spotřeba nefiltrované kávy může být spojena s mírným vzestupem hodnot cholesterolu a u jedinců s geneticky podmíněným zpomalením odbourávání kofeinu v těle může častá konzumace kávy skutečně zvýšit riziko vzniku onemocnění srdce.
To, zda bude mít káva přínos pro vaše zdraví, nebo naopak, záleží také na její kvalitě a způsobu přípravy. Pokud do kávy přidáte smetanu a několik kostek cukru, o zdraví prospěšném nápoji se pochopitelně mluvit nedá. Vyhnout byste se také měli v Čechách tolik oblíbenému „turku“ a nápadně levným kávovým směsím.
(veri)
Zdroj:
http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/coffee-and-health/faq-20058339