Poradíme vám, jak se chránit před cukrovkou 2. typu
Právě jste udělali první a asi nejdůležitější krok v prevenci cukrovky 2. typu – zamysleli jste se a rozhodli jste se něco pro ni udělat. Gratulujeme! Rádi vám poradíme jak na to
Cukrovka druhého typu je v dnešní době skutečnou metlou lidstva. Důvodů je mnoho, ale ty hlavní souvisejí s naším špatným životním stylem. Právě jeho nápravou můžete významně přispět k tomu, abyste se nedostali mezi 10 % populace, které s touto diagnózou žijí.
- Omezte příjem cukrů. Tím samozřejmě nemyslíme, abyste začali zatracovat sacharózu obsaženou v řepném nebo třtinovém cukru a v klidu se oddali glukóze a fruktóze obsažené například v medu. Omezte vše, co je sladké, obilné sirupy i umělá sladidla. Pozor na skryté zdroje cukrů v potravinách, které nechutnají sladce, ale při jejich výrobě je nutné cukry použít. Můžete zkusit nízkosacharidovou dietu. Pokud jste k módním dietám skeptičtí, zkuste třeba jen omezit příjem pečiva a obilnin. Když uvidíte, že vám to dělá dobře, můžete se sami rozhodnout, jak dál. Při nákupu myslete na potraviny, které mají spoustu vlákniny, a vynechte ty, které prošly strojem. Nemusíte nastolit žádný extrémní životní styl, stačí trochu zvýšit podíl zdravých potravin.
- Dalším klíčem k prevenci cukrovky je pravidelné cvičení. Je jen na vás, co si vyberete. Nemusí to být dřina v posilovně ani maratónský běh. Mohou to být třeba dlouhé procházky, tanec nebo rekreační cykloturistika. Sport vás musí hlavně bavit a naplňovat. Sedavý způsob života je velmi nepříznivý pro naše zdraví, ať jsou to chvíle odpočinku, péče o děti, nebo práce v kanceláři. Pokaždé, když si uvědomíte, že jste měli v poslední době málo pohybu, zvedněte se a něco s tím udělejte. Člověk se potřebuje hýbat.
- Pitný režim by měl být založen na obyčejné vodě. Tedy nekupujte žádné minerálky, a to ani bez příchuti, žádné limonády, pivo a alkohol pijte s rozumem. Džusy nejsou k zajištění hydratace vůbec vhodné. Pijte vodu, slabé čaje apod. Příjemných chutí můžete i tak užít dost. Pijte kávu nebo čaj a nedbejte na sto let staré pověry, že to není zdravé. Jsou to důležité zdroje antioxidantů, ideální dávka kávy jsou 4 šálky denně.
- Máte nějaké to kilo navíc? Zhubněte. Ne proto, abyste více zdobili naše ulice, ale hraje to skutečnou roli v ochraně před cukrovkou a pomáhá i v její léčbě.
- Kouříte? Jistě víte, že by vám pomohlo přestat kouřit. Rozhodně se s tím neperte sami a vyhledejte jedno z center pro závislé na tabáku. Nové výzkumy ukazují, že úspěšné odvykání kouření vyžaduje dlouhodobou podporu.
- Nepřejídejte se, a to ani jídlem, které skutečně milujete. Raději si odložte do lednice na později, aspoň si pochutnáte dvakrát.
- Nezapomínejte na vitamin D. Je důležitý z hlediska prevence více chronických nemocí, takže díky němu takříkajíc „zabijete více much jednou ranou“. Získat ho můžete jednak pobytem na slunci, jednak ze stravy. Jedná se o vitamin rozpustný v tucích, proto ho najdete například v rybách (rybím tuku), ořeších, žloutku, tučnějších mléčných výrobcích atd. Jestli máte tmavší pleť, dbejte více na jeho příjem ze stravy – ve vaší pokožce se ho tvoří méně než u lidí se světlejším fototypem.
Základem prevence cukrovky 2. typu je sebekázeň. Nemusíte všechno dělat perfektně, nemusíte se vyčlenit z civilizace. Ale každý krok, který uděláte s myšlenkou na své zdraví, se vám v dobrém vrátí.
(pez)
Zdroj: https://www.healthline.com
___
Využijte diabetologickou poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Hany Jandíkové:
- Jaká jsou rizika diabetu?
- Když je v rodině cukrovka, budu jí mít také?
- Zjistili mi diabetes, co bude následovat?
- Jaké jsou příznaky diabetu?
- Léčím se správně?
- Stravuji se dobře?
___