Porucha tvorby růstového hormonu může souviset s úrazem mozku
Stále více studií uvádí, že špatná funkce endokrinních žláz (žláz s vnitřní sekrecí) se objevuje častěji u lidí po úrazu hlavy. Úraz mozku způsobí značnou nestabilitu v produkci hormonů těmito žlázami.
Bylo zjištěno, že určité odchylky v produkci působků endokrinních žláz se vyskytly u 30–70 % dospělých pacientů po úrazu hlavy. U dětí bude nejspíše toto číslo ještě větší, neboť mají měkčí lebku.
#IMG#Ihned po úrazu...
V akutní fázi, to jest krátce po úrazu, se většinou poškození hypofýzy projeví spíše nesprávným hospodařením těla s vodou a minerály. V chronické fázi (s časovým odstupem) se ale špatná funkce podvěsku mozkového projeví především nedostatečnou produkcí růstového hormonu.
Předpokládá se, že je to způsobeno poruchami prokrvení hypofýzy. Cévy poškozené úrazem postupně přestanou plnit svoji funkci, a to právě nejčastěji v oblasti hypofýzy. Ta pak nedostává potřebné množství krve a dochází k jejímu poškození. Takto poškozena bývá často i část středního mozku, která s hypofýzou úzce „spolupracuje“. Následky jsou prakticky stejné.
Dlouhodobé následky úrazu...
Většina pozorovatelů uvádí, že snížená hladina růstového hormonu je nejčastějším dopadem úrazu hlavy na hormonální sekreci. Následuje snížená produkce pohlavních hormonů. Dlouhodobé snížení hladiny hormonů nadledvinek či hormonů štítné žlázy je naopak vzácným projevem. Zřejmě to bude způsobeno místem produkce růstového hormonu v hypofýze. V oblasti jeho tvorby je totiž hypofýza nejvíce vnímavá k malému prokrvení, a proto je zde také nejzranitelnější.
Je nutný včasný zásah...
Tento fakt je samozřejmě významný. Zejména děti potřebují hormony včetně růstového ke svému správnému vývinu. Proto by měly být po úrazu hlavy zvlášť pečlivě sledovány. I při menších známkách opožďování v růstu či jiných problémech souvisejících s produkcí hormonů by měly být vyšetřeny. Tím se zajistí včasný začátek léčby, pokud to bude zapotřebí.
Zdroj: Einaudi S, Bondone C. The effects of head trauma on hypothalamic-pituitary function in children and adolescents. Curr-Opin-Pediatr 2007.