Porucha štítné žlázy dokáže zamíchat s osudem těhotenství
Existenci drobného orgánu uloženého pod štítnou chrupavkou na krku, štítné žlázy, si většina z nás ani neuvědomuje, přesto má pro metabolismus našeho těla zásadní význam. Produkuje nejvíce hormonů v těle a ovlivňuje například fungování srdce, mozku, produkci energie, zrak ale i naši plodnost. Pokud je jeho funkce narušena, může napáchat nemalé škody, o to více, pokud k tomu dojde v těhotenství, kdy může být příčinou potratu, předčasného porodu či závažných komplikací.
Až u 10 % populace štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, a metabolismus těla se tak zpomaluje, asi desetkrát méně častěji ale může nastat i opačná situace, při níž žláza produkuje hormonů naopak nadbytek.
Stanovení diagnózy ovšem výrazně ztěžuje skutečnost, že u příznaků obou poruch nemusí být souvislost s onemocněním patrná a mohou být vykládány jako důsledek stresu či jiných onemocnění.
Podezření na poruchu je možné tedy spíše než na jednotlivých příznacích založit na jejich kombinaci, například při nedostatečné funkci žlázy se může objevovat zimomřivost, zpomalená srdeční činnost, suchá kůže a nekvalitní vlasy nebo náhlý vzestup váhy, a naopak při nadměrné produkci hormonů lze pozorovat pocit horkosti, úbytek svalů, bušení srdce či náhlý pokles hmotnosti o 5–10 kg za 3–6 posledních měsíců. U obou poruch je navíc obvykle přítomna únava a svalová slabost.
Štítná žláza trpí u žen častěji
V rámci letošního, 10. připomínkového týdne štítné žlázy, který je pořádán Českou endokrinologickou společností ČLS JEP ve spolupráci s mezinárodní pacientskou organizací Thyroid Federation International, byla pozornost zaměřena na časné odhalení poruch u žen a zejména u těhotných nebo těch, které plánují v brzké době těhotenství. Poruchy štítné žlázy postihují ženy 8–10× častěji než muže, a přestože neléčená štítná žláza může zasáhnout i do průběhu těhotenství – způsobit samovolný potrat, předčasný porod či závažné těhotenské komplikace –, není v ČR zaveden v této skupině plošný screeningový program pro včasné odhalení onemocnění štítné žlázy.
Poruchu je třeba zachytit ideálně ještě před otěhotněním
Funkce štítné žlázy se kontroluje v těhotenství povinně pouze u žen, které jsou považovány za rizikové (prodělaly poruchu štítné žlázy v minulosti, mají ji v rodinné anamnéze, byla u nich zaznamenána při minulém těhotenství či trpí některým autoimunitním onemocněním), u ostatních žen záleží na rozhodnutí jejich ošetřujícího gynekologa, zda je pošle na krevní odběry, či nikoliv.
Testy se obvykle provádí v 8.–9. týdnu těhotenství, a pokud jsou zaznamenány hodnoty vybočující z normálu, měla by být žena ihned odeslána k endokrinologovi, který okamžitě zahájí léčbu poruchy, aby se včas zabránilo případným poruchám ve vývoji plodu. V realitě ovšem není léčba specialistou bohužel tak rychle dostupná. Pacientky by se tedy měly ve vlastním zájmu samy zasadit o to, aby se dostaly do péče endokrinologa co nejdříve. Těhotné pacientky mají v ordinacích endokrinologů jasnou prioritu.
Ideální by bylo, pokud by se případná porucha odhalila ještě před otěhotněním, proto by na kontrolní krevní odběry měli ženy posílat již jejich praktičtí lékaři či gynekologové při preventivní prohlídce v době, kdy začínají těhotenství teprve plánovat. Tento záchyt ale bohužel zatím také nefunguje příliš spolehlivě.
Pokud máte podezření, že byste poruchou štítné žlázy mohla trpět, poraďte se s našimi lékaři v poradně uLékaře.cz, zodpovědí vaše otázky, a pokud bude třeba, nasměrují vás k vyšetření.
(pok)