Pět způsobů, jak v létě chránit své oči
Spalující slunce, chemikálie v bazénech, kousky štěrku a úlomky dřeva létající při outdoorových aktivitách – to všechno a ještě mnohem víc představuje zvýšené sezónní nebezpečí pro naše oči.
Pět kroků pro bezpečí vašich očí
- Chraňte se před sluncem – sluneční brýle, případně čepici se štítkem, bychom za slunečných dnů měli mít při sobě pořád, ale existují některé aktivity, při kterých je obzvláště nerozumné pečlivou ochranu očí podceňovat. Oční rohovka může být poškozena hlavně paprsky, které se odrážejí od hladkého světlého povrchu – v létě je to typicky mořská hladina nebo i křídový papír časopisu, který jsme si rozložili u vody. Pokud skutečně dojde k popálení rohovky ostrými slunečními paprsky, projeví se to ostrou bolestí očí (typicky v noci) a otokem očních víček. Většina lidí neváhá a v bolestech běží na pohotovost.
- Při rizikových pracích používejte ochranné brýle – v létě přijde na řadu mnoho prací, při kterých létají malé úlomky: kousky zdiva, kamínky, třísky. Malé ostré kousky se velmi snadno zaseknou do oční koule a musí je odstraňovat lékař. Proto by ochranné (nebo alespoň sluneční) brýle měli používat všichni, kdo se u dané činnosti vyskytují poblíž – klidně i hrající si děti.
- Chraňte oči při sportu – čím větší míč, tím je riziko poranění oka menší. Basketbal je v pohodě, větší nebezpečí hrozí při badmintonu, golfu nebo squashi. Většina sportovních obchodů nabízí speciální ochranné brýle.
- Vyhýbejte se škodlivým chemikáliím – když vás v bazéně začnou pálit oči poté, co se hodinu potápíte pod vodu, většinou je to jen věc nepohodlí. Pokud však pálení očí pocítíte okamžitě, co jste poprvé skočili do vody, asi bude něco v nepořádku. Takovému bazénu se raději vyhněte a oči si vypláchněte čistou vodou. Pokud vás oči dále pálí a máte je zarudlé, můžete použít umělé slzy.
- Buďte rozumní – v létě se přihodí asi nejvíce hloupých a zbytečných úrazů, těch očních nevyjímaje. Mezi nejtypičtější patří úrazy způsobené dětskými pistolkami nebo jinými zbraněmi na hraní, lukostřelbou, dále zábavnou pyrotechnikou, ale i vystříknutou kyselinou z autobaterie.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com