Pětina lidí kouří i s rakovinou plic
Závislost některých lidí na nikotinu je natolik silná, že ani nádorové onemocnění je nepřiměje odložit cigaretu. V kouření tak pokračuje i po vážné diagnóze 18 procent lidí s rakovinou plic.
Dlužno říct, že mnoho kuřáků s rakovinou plic, kteří se svého návyku nedokážou vzdát, po svojí další cigaretě nesahá úplně dobrovolně. Velká část z nich se již v minulosti pokoušela s kouřením přestat, často i několikrát. Vždy však svůj souboj s nikotinem prohráli a nakonec nedokázali zvítězit ani tehdy, když jim lékaři sdělili diagnózu zhoubného nádoru.
Kouření u lidí s diagnózou rakoviny má přitom mnoho negativních účinků:
- podporuje vznik nových nádorů,
- zhoršuje komplikace protinádorové léčby,
- snižuje efektivitu léčby,
- zkracuje dobu přežití pacientů,
- zhoršuje kvalitu života nemocného.
Tyto důvody ukazují, že přestat kouřit poté, co se objeví zhoubné onemocnění, rozhodně není samoúčelné a bezvýznamné.
Zahodit cigaretu je těžké i pro blízké nemocných kuřáků
Lékaři v souvislosti s kouřením a rakovinou poukazují také na další zajímavý fakt: procento kuřáků mezi lidmi, kteří pečují o své blízké s rakovinou, je ještě vyšší než mezi samotnými nemocnými kuřáky. Většina lidí by čekala, že ti, kteří mohou z blízka sledovat náročný boj nemocného člověka s rakovinou, se kouření spíše vyvarují. Ve skutečnosti však tomu tak není – péče o blízkého člověka s pokročilým zhoubným onemocněním je natolik stresující, že jen velmi málo lidí je schopných přestat s kouřením právě v tomto těžkém životním období. Pokud je to i váš případ, přece jen se pokuste s cigaretami skoncovat. Pomoci vám může lékař, ke kterému se můžete objednat na této adrese: http://www.odvykani-koureni.cz/on-line-objednavani.
(vek)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com