Hormonální antikoncepce představuje spolehlivou ochranu před otěhotněním. Riziko selhání je již během prvního roku užívání výrazně nižší než 1 %. Tyto léky můžeme dělit podle několika různých kritérií, důležitější je však skutečnost, že v současnosti se nejčastěji využívají kombinované přípravky. Co si pod tím představit? Moderní preparáty obsahují dva typy ženských pohlavních hormonů, estrogeny a gestageny, které jsou ženám dodávány po celou dobu cyklu. Mechanismus účinku těchto léků je velmi komplexní. Zjednodušeně se dá říci, že svým působením zabraňují dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků (ovulaci). Kromě toho také zahušťují hlen v děložním hrdle, což zabrání průniku spermií do dělohy, omezují pohyblivost vejcovodů a způsobují změny děložní sliznice, které zabraňují uhnízdění vajíčka.
Bezpečnost především
V poslední době se hovoří o tom, že pilulky proti početí způsobují neplodnost, rakovinu nebo hlubokou žilní trombózu. Většina těchto zpráv je však založena na neaktuálních informacích a hluboce zakořeněných mýtech. Moderní přípravky oproti těm „starým“ totiž obsahují pouze nízké dávky ženských pohlavních hormonů, díky čemuž jejich přínos vysoce převyšuje případná rizika. Pro lepší představu:
- Hluboká žilní trombóza se ročně vyskytuje asi u 4–5 z 10 tisíc žen v reprodukčním věku.
- Z lékařských statistik vyplývá, že stejný problém postihne asi 8–9 žen z 10 tisíc uživatelek prášků proti početí.
- Ke vzniku krevní sraženiny jsou však zapotřebí i další faktory, mezi něž patří například kouření, genetická náchylnost nebo nedostatek pohybu.
- Co se týče poruch plodnosti, pravděpodobnost otěhotnění u žen, které přestanou užívat hormonální antikoncepci, se do 1 roku od užití poslední pilulky proti početí pohybuje kolem 72–94 %. Šance na početí je tak stejně vysoká jako u párů, které hormonální antikoncepci neužívaly.
Správná volba
Hormonální antikoncepce je spolehlivá ochrana, není však vhodná pro každou ženu. Lékaři nemohou pilulky proti početí předepsat v případech, kdy žena již v minulosti prodělala žilní trombózu nebo genetické testy odhalily vrozenou náchylnost k rozvoji krevních sraženin. Tyto léky dále nemohou užívat pacientky s ischemickou chorobou srdeční, po cévní mozkové příhodě, s neléčeným vysokým tlakem krve, v šestinedělí, v období kojení a při akutních a chronických chorobách jater spojených s poruchou jejich funkce. Hormonální antikoncepci je také nutné vysadit při rozvoji hormonálně závislých nádorů, tedy při rakovině prsu a výstelky děložní.
Další plusy
Hormonální antikoncepce přináší ženskému organismu mnoho dalších výhod. Pilulky proti početí:
- upravují menstruační cyklus,
- snižují riziko rakoviny vaječníků, děložního čípku a tlustého střeva,
- snižují výskyt mimoděložních těhotenství,
- blahodárně působí na pleť postiženou akné,
- přispívají k navození duševní pohody.
Každý lék má však i své nežádoucí účinky a hormonální antikoncepce není výjimkou. Mezi ty nejčastější patří nepravidelné menstruační krvácení, bolesti hlavy, napětí v prsou či podrážděnost a nervozita. Tyto problémy však naštěstí většinou vyřeší změna přípravku po konzultaci s gynekologem.
Zdroj: zdravi.e15.cz