Pozor na zářijové absence!
Zvláště rizikové jsou četné absence na počátku školního roku, tedy v období, kdy se dítě po prázdninách opětovně adaptuje na školní režim, opakuje látku z minulého ročníku, doplňuje si případné mezery. Skluz ve vědomostech, který se hned v září může vytvořit, pak dítě nezřídka dohání i několik měsíců. Výsledkem mohou být horší studijní výsledky dítěte a vše, co s nimi může souviset (dopad na psychiku dítěte, nižší šance na přijetí na střední školu a podobně).
Potíže s hodnocením
Dlouhodobější a opakované absence mohou zapříčinit obtíže s klasifikací. Pokud se dítě dostaví po dlouhé nemoci do školy, obvykle získá nějaký čas na opsání poznámek a doplnění učiva. Může se ale stát, že než takový žák stihne být patřičně prozkoušen, opět chybí. Nedostatek známek pak může představovat nemalý problém, nad kterým ne každý kantor takzvaně přimhouří oči.
Víte, že...
"Síra – rozpouští hlen, tím napomáhá jeho uvolnění a snazšímu vysmrkání. Zároveň je antibakteriální a působí desinfekčně – viry a bakterie se tedy nemnoží, nebo se jejich množení výrazně zpomaluje. Síra také pomáhá obnovovat buňky nosní sliznice – to oceníte zejména v průběhu těžší rýmy. Její velmi důležitou vlastností je, že pomáhá předcházet vzniku infekce, používání solného roztoku z obsahem síry je tedy ideální pro prevenci rýmy a onemocnění horních cest dýchacích."
Více na www.nosni-hygiena.cz
Základem je prevence
Jak ale zařídit, aby dítě v období zvýšeného výskytu respiračních infekcí a nachlazení obecně ve škole co nejméně chybělo? Zvýšit šance, že se dětský organismus případnému onemocnění ubrání ještě před jeho propuknutím, může:
- pravidelné otužování,
- dostatečná fyzická aktivita,
- pestré stravování s důrazem na dostatečný příjem potřebných živin, vitamínů a minerálů,
- adekvátní oblékání tak, aby dítě neprochladlo ani se zbytečně nezpotilo,
- minimalizace stresu a duševní nepohody,
- důraz na hygienu – vedle správného mytí rukou jsou vhodná i pravidelná proplachování nosu solnými roztoky mořské či termální vody, které snižují riziko vzniku infekce horních dýchacích cest.
(veri)
Zdroj: https://is.muni.cz/th/167002/pedf_m/4_DUSLEDKY_ABSENCE_VE_SKOLE.pdf
http://www.nosni-hygiena.cz