Každoroční osvětová akce seznamuje širokou veřejnost se všemi aspekty pomočování. Velký důraz klade na potíže, které mohou „mokré noci“ způsobovat celé rodině. Přitom to není nic, za co by se mělo jakékoliv dítě či rodič stydět. Naopak je třeba o trápení s pomočováním mluvit a ve spolupráci s odborníky jej proaktivně řešit. Noční pomočování, odborně enuréza, je totiž v populaci mnohem častější, než by se mohlo zdát.
Enuréza postihuje děti i dospělé, na vině jsou i geny
Schopnost kontrolovat vylučování moči se u člověka vyvíjí postupně – u někoho se stabilizuje dříve, u někoho později. Občas však z různých důvodů pomočování přetrvává. Netýká se to pouze nejmenší populace, kde přibližně 15 až 20 % pětiletých dětí nedokáže udržet moč během noci. Nekontrolovatelný únik moči během spánku postihuje až 10 % sedmiletých dětí a nevyhýbá se dokonce ani dospělým.
Důvody nočního pomočování jsou různé a u dospělých a dětí se liší. Děti se v noci nejčastěji pomočují kvůli snížené kapacitě močového měchýře, kvůli nadměrné produkci moči během noci nebo protože se obtížně probouzejí.
Předpokládá se, že zde hraje významnou roli i genetika. Pokud s nočním počuráváním měli potíže oba rodiče, má jejich dítě 77% pravděpodobnost, že se u něj projeví tentýž problém.
Noční pomočování samo nepřejde, nenechte dítě se zbytečně trápit
Letošní Světový den pomočování zdůrazňuje, že je důležité probrat noční pomočování s lékařem. Není vhodné čekat a doufat, že problém sám odezní.
Řešit potíže s lékařem je zásadní pro fyzické a psychické zdraví dítěte, ale i pro klid v rodině. Lékař může dítěti (rodině) doporučit zaznamenávat si příjem tekutin a vylučování moči včetně jejích úniků prostřednictvím pitného a mikčního deníku. Může také jako zdroj potíží odhalit případnou nemoc, například infekci močových cest. Diskuse s odborníkem je důležitá i pro rodiče. Vysvětlí jim, jak k dítěti přistupovat, co a kdy má jíst a pít i jak správně nastavit jeho denní režim.
Rady lékaře, jak pomočování řešit, mohou dítěti i rodičům vrátit emoční pohodu a eliminovat stres. Pětileté či starší děti by neměly kvůli svým potížím trpět a omezovat své aktivity. Řešení, jak problémy překonat, existují. Nejlepší je začít právě návštěvou nebo diskusí s lékařem.
Vše o nočním pomočování, lékařskou online poradnu i rady, na koho konkrétně se obrátit, lze nalézt na stránkách https://www.nocvsuchu.cz/.
(hno)
Zdroj:
https://www.nocvsuchu.cz/
https://www.worldbedwettingday.com/