Světová zdravotnická organizace plánuje, jak zvýšit zásoby očkovacích látek proti chřipce
Světová zdravotnická organizace (WHO) přispěla zásadním krokem k celosvětové snaze připravit se na případnou pandemii ptačí chřipky. Vyvinula totiž plán, jak zvýšit celosvětovou produkční kapacitu vakcín proti chřipce. Dosavadní produkční kapacita je nastavena na roční produkci pouhých 350 milionů vakcín, což zdaleka nedosahuje čísel nutných k obraně před pandemií.
Zásoby vakcíny...
Plán WHO se v originále nazývá Global pandemic influenza action plan to increase vaccine supply (volně přeloženo jako Celosvětový akční plán ke zvýšení zásob vakcíny proti pandemické chřipce). Vznikl na podkladě dohod a konzultací se světovými experty na chřipku, očkování a výzkum vakcín a se zástupci výrobců. Jeho cílem je dosáhnout takové výrobní kapacity, aby se v případě pandemie podařilo zavčasu vytvořit dost vakcín k ochraně všech šesti miliard lidí žijících na Zemi.
#IMG#Je samozřejmě jasné, že plán zatím v krátkodobém měřítku nepočítá s výrobou šesti miliard vakcín ročně. Jde spíše o to, aby byl dostatek vakcín k očkování lidí, jejichž prostřednictvím by se případná epidemie jinak mohla šířit dál. Experti jsou schopni spočítat, kolik procent populace a v jakých zaměstnáních (například v dopravě, zdravotnictví, policii apod.) musí být proočkováno, aby se šíření chřipky zpomalilo či zcela zastavilo.
Explozivní produkce očkovacích látek...
Nicméně v dlouhodobém měřítku je opravdu prioritou schopnost celosvětově vyprodukovat 6,7 miliardy vakcín za rok. Podle propočtů WHO se současná celosvětově zvýšená poptávka po očkování odrazí v chování výrobců vakcín, takže by v letech 2008/2009 mohli bez vnějších zásahů zvýšit produkci až na 2,34 miliardy dávek za rok. Každé další navýšení výroby je už nutné finančně podpořit ze strany státu. Náklady spojené s takovým rozšířením jsou přibližně spočteny na 1 dolar za každou ročně vyprodukovanou dávku.
Zdroj: WHO
(jin)