Světový den mrtvice: Víte, co stojí v 90 % za vznikem mozkové příhody?
Při příležitosti Světového den mrtvice 29. října upozorňuje pacientské sdružení ICTUS na nutnost prevence cévních mozkových příhod neboli mrtvice.
Ta je celosvětově jednou z hlavních příčin úmrtí a trvalé invalidity. Může se přihodit komukoliv v jakémkoliv věku. Každoročně postihne 17 milionů lidí. V Čechách je to 40 000 lidí, z nichž 10 000 na následky mrtvice zemře. Mozková mrtvice zasáhne nejen pacienty, ale i jejich rodiny a přátele; její léčba znamená i velkou finanční zátěž pro veřejné zdravotnictví. Zachránit život a předejít mrtvici však může běžná preventivní lékařská prohlídka a úprava životosprávy. 90 % všech mozkových příhod je totiž způsobeno klíčovými rizikovými faktory, které můžeme mít pod kontrolou.
Druhou nejčastější příčinou mrtvice jsou poruchy srdečního rytmu neboli fibrilace síní. Dochází při ní k poruše čerpací schopnosti srdce. Krev teče pomaleji a zůstává déle v srdci, kde může vzniknout sraženina. Ta se může uvolnit do krevního oběhu a doputovat až do mozkových tepen, ucpat je a způsobit tak mrtvici. Podle doc. MUDr. Michala Vrablíka, předsedy České společnosti pro aterosklerózu, se vzhledem ke stárnutí populace očekává, že výskyt fibrilace síní bude v nejbližších desetiletích významně narůstat. „Například u lidí nad čtyřicet let je riziko fibrilace síní až čtyřnásobné. Odhadujeme, že v ČR máme přibližně půl milionu nemocných, diagnostikováno je však pouze okolo dvou set tisíc,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Vrablík.
„Fibrilace síní se může u každého projevovat jinak. Někdo pociťuje zrychlení tepu, jiný oslabenou výkonnost. Často se stává, že se příznaky nedostaví vůbec a poruchu lékaři odhalí, až když pacient prodělá cévní mozkovou příhodu. Přitom by stačilo, aby lidé chodili na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři. Ty jsou jednou za dva roky plně hrazené zdravotní pojišťovnou. Lékař při nich zkontroluje tep a natočí EKG, a případný problém tak odhalí i u zdánlivě zdravého člověka včas, dříve než dojde k fatálním následkům,“ upozorňuje předseda společnosti Mladí praktici MUDr. Norbert Král. „Bohužel, fibrilace síní se často objevuje v opakovaných záchvatech a jednorázové EKG vyšetření je nemusí odhalit. Šanci na včasný záchyt fibrilace síní u většiny postižených pacientů zásadně zvyšuje použití dlouhodobějšího, např. 2–3týdenního monitorování EKG pomocí smyčkových záznamníků EKG, které jsou již mnoho let díky práci Mezinárodního centra pro telemedicínu (Medical Data Transfer) dostupné široké lékařské veřejnosti,“ dodává předseda České asociace pro srdeční rytmus doc. MUDr. Martin Fiala z Centra kardiovaskulární medicíny v Brně.
Pokud má praktický lékař podezření na poruchu srdečního rytmu, odešle pacienta ke specialistovi, který rozhodne o vhodné léčbě. „U většiny pacientů s arytmií je nutná doživotní léčba ředící krev, která brání tvorbě sraženin. Tato léčba snižuje riziko vzniku cévní mozkové příhody o dvě třetiny,“ říká doc. MUDr. Jan Václavík z I. interní kliniky – kardiologické ve Fakultní nemocnici Olomouc. „Dnes navíc máme moderní alternativy warfarinu, kterými jsou léky spadající do skupiny tzv. NOAC, tedy „nových“ neboli newarfarinových perorálních antikoagulačních léků. Jejich výhodami jsou vyšší účinnost nebo bezpečnost léčby oproti warfarinu. Podle nových evropských i českých kardiologických doporučení by měly být léky ze skupiny NOAC u většiny pacientů preferovány před warfarinem,“ dodává Václavík.
Pacientské sdružení ICTUS radí, jak se vyhnout rizikům, která mohou mrtvici způsobit:
- Nezanedbávejte pravidelné preventivní prohlídky, nechte si zkontrolovat hladinu cholesterolu i krevní tlak. Se svým lékařem zkonzultujte, jak upravit vaši životosprávu.
- Pravidelně cvičte, jezte zdravou a vyváženou stravu. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků, naopak zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu. Pokud budete denně konzumovat pět a více porcí ovoce a zeleniny, snížíte riziko mrtvice.
- Hlídejte si svou váhu, obezita je dalším rizikovým faktorem cévní mozkové příhody.
- Přestaňte kouřit a snižte denní příjem alkoholu. Muži by měli denně konzumovat maximálně dvě standardní dávky alkoholu, ženy jednu.
- Cukrovka a mrtvice mají mnoho stejných rizikových faktorů. Snížíte-li riziko cukrovky, snížíte i riziko mrtvice. Pokud již cukrovkou trpíte, konzultujte možnosti léčby se svým lékařem.
O pacientské organizaci ICTUS
Pacientská organizace ICTUS se věnuje především pořádání léčebných pobytů a rehabilitačních cvičení pro pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Je rovněž zaměřena na aktivní život lidí po CMP. K dalším aktivitám patří i preventivní činnosti zacílené na širokou veřejnost.
Více informací na www.ictus.cz
10 klíčových rizikových faktorů, které v 90 % způsobí všechny mozkové příhody, najdete v tomto dokumentu, vytvořeném v rámci Světového dne mrtvice, který každoročně připadá na 29. října. Cílem kampaně je šířit povědomí o rizicích spojených s výskytem cévních mozkových příhod, o možnostech léčby a příznacích nemoci. Mrtvice je totiž stále třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice.
Pomoci lepším výsledkům a snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob ale můžeme každý, například tím, že budeme sami k sobě a ke svému zdraví přistupovat zodpovědně a pravidelně docházet na preventivní lékařské prohlídky.