Termín trombóza použil jako první německý lékař a patolog Rudolf Virchow, který se narodil 13. října 1821 v Polsku. Svým výzkumem se zasloužil o pochopení mechanismu jejího vzniku, a proto se datum 13. října stalo Světovým dnem trombózy (World Thrombosis Day). V jeho rámci jsme si i letos měli možnost připomenout, co trombóza vlastně je, koho ohrožuje i jak se léčí a jak jí lze předcházet.
Sraženiny mohou zabíjet
Trombóza je proces, při kterém se uvnitř krevní cévy tvoří krevní sraženina (trombus). Může postihovat žíly (žilní trombóza) i tepny (tepenná trombóza). Pokud se krevní sraženina nebo její část odtrhne, putuje krevním řečištěm až do okamžiku, kdy ucpe některou z menších cév. Do tkání nacházejících se za tímto uzávěrem přestane proudit krev, takže tkáň není zásobena kyslíkem a živinami. Vzniklý stav se nazývá žilní nebo tepenná tromboembolie a může vést k poškození životně důležitých orgánů.
- Při žilní tromboembolii se sraženiny tvoří na okrajích těla v končetinách. Odtud se mohou dostat přes srdce do plic, kde dojde k ucpání (plicní embolii).
- Tepenná tromboembolie může nastat například v tepně zásobující krví mozek a zapříčinit tak mozkovou mrtvici nebo v tepnách srdce a vyvolat infarkt myokardu.
Žilní i tepenná tromboembolie patří mezi významné příčiny nemocnosti i úmrtnosti u nás a vyžadují vhodnou prevenci a léčbu.
Ohroženi jsme všichni
Trombóza může postihnout každého z nás nezávisle na věku, původu nebo národnosti. Důležité je tedy nejen vědět, jak jí lze předejít, ale i to, jaké individuální riziko si sami neseme. Informovat o faktorech, které riziko vzniku trombózy zvyšují, si kladl za cíl právě Světový den trombózy. Patří k nim například:
- věk nad 60 let,
- výskyt trombózy v rodině,
- stav po poranění či operaci,
- nádorové onemocnění,
- těhotenství,
- užívání hormonální antikoncepce,
- nadváha,
- kouření,
- dlouhodobé sezení.
Znát tyto faktory a vědět, co to trombóza je, se jistě vyplatí. Čím více tohoto totiž budete vědět, tím dříve můžete odhalit rizika sami u sebe a tím dříve můžete začít s prevencí.
Léčit se dá různě
Pokud je trombóza odhalena včas, dá se léčit. Léčba je založena na podávání léků tlumících krevní srážlivost (antikoagulancia), a pokud je trombózou postižena končetina, i její kompresí. Pacient dostává léky v podobě nízkomolekulárních heparinů, antagonistů vitaminu K anebo tzv. NOAC (nových perorálních antikoagulancií). K rychlejšímu rozpuštění trombu vede tzv. trombolytická léčba, která je však spojena s vyšším rizikem krvácení a dalších nežádoucích účinků. Méně využívanou možností je pak chirurgická léčba. I po ní musí pacient ještě užívat léky tlumící krevní srážlivost.
(viv)
Zdroj:
http://www.worldthrombosisday.org/
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2007/12/03.pdf