Mrtvice potká každého šestého
Mozková mrtvice postihne ročně 17 milionů lidí ve světě, u nás tento osud potká zhruba 42 000 osob a 12 000 Čechů ročně jejím následkům podlehne. V léčbě mozkové mrtvice jsme přitom na světové špičce.
Nejrizikovější skupinou je věková kategorie 60–65 let. Mozková mrtvice se ale nevyhýbá lidem jakéhokoliv věku. Za život postihne jednoho ze šesti lidí a nikdo si nemůže být jistý, že si zrovna onu „šestku” nevylosuje. Je tedy užitečné vědět, jak lze tuto chorobu poznat, jakou první pomoc při ní poskytnout a jak jí lze předcházet.
Příčinou je krvácení nebo sraženina
Cévní mozková příhoda (CMP) může být buď ischemická nebo hemoragická. Ischemická CMP je šestkrát častější než hemoragická (krvácení do mozku). Dochází k ní v případě, že se mozková tepna zneprůchodní krevní sraženinou uvolněnou ze sklerotického plátu v cévách nebo ze srdce. Uzávěr tepny vede k nedostatečnému prokrvení mozkové tkáně, což je spojeno s neurologickým poškozením (porucha řeči, pohybu apod.). Asi v pětině případů může dojít k prasknutí tepny v mozku (hemoragická CMP), což vede ke krvácení do mozku a projeví se poruchou řeči, hybnosti, čití končetin na jedné straně těla, stočením očí a někdy i hlavy do strany.
Jak poznat příznaky
Abyste mohli v případě mozkové mrtvice včas zasáhnout, musíte v první řadě poznat, že se o ni jedná. Obvykle přichází náhle bez varování, takříkajíc z plného zdraví, a provází ji například:
- pokles ústního koutku,
- ochrnutí nebo porucha citlivosti poloviny těla,
- náhlá porucha komunikace (problémy s mluvením i porozuměním),
- náhlá porucha vidění,
- nevysvětlitelná závrať nebo pády,
- slepota,
- bolest hlavy,
- ztráta vědomí,
- dezorientace,
- nepochopitelná a okamžitá změna chování.
Klíčová je rychlá reakce
Při poruše krevního zásobení mozku rozhoduje o úspěšnosti léčby každá vteřina, neboť při mrtvici odumírají každou minutu téměř dva miliony mozkových buněk. Proto je potřeba, aby se postižený dostal co nejdříve do nemocnice se specializovaným centrem, kde mu bude rychle nasazena odpovídající léčba. Při podezření na mozkovou mrtvici proto okamžitě volejte záchrannou službu. Je lepší zavolat jednou zbytečně než později litovat.
Při poskytování první pomoci se ujistěte, zda postižený dýchá. Pokud ne, okamžitě zahajte resuscitaci. Nezapomeňte dotyčného položit do tzv. stabilizované polohy, při které leží na boku s ohnutými končetinami tak, aby se zabránilo jeho přetočení na záda. V pozici na zádech je totiž možné vdechnout zvratky a udusit se. Pokud je potřeba, odstraňte postiženému z úst cizí předměty, například zubní protézu.
Pokud pacient dýchá, zajistěte mu klid. Pravidelně dýchání kontrolujte a vyčkejte na příjezd záchranné služby. Do té doby nepodávejte postiženému žádné jídlo, pití ani léky.
Léčba
V nemocnici je postižený okamžitě vyšetřen neurologem, je mu odebrána krev na laboratorní vyšetření a co nejrychleji následuje CT vyšetření mozku, které stanoví, o jaký typ mrtvice jde. Pokud je příčinou krevní sraženina a její rozpouštění začne do 60 minut od prvních příznaků, má pacient 70% naději na úplné uzdravení. Po nasazení správné léčby je pacientovi poskytována také podpůrná, symptomatická léčba, během které je pravidelně monitorován a ihned po stabilizaci stavu přichází na řadu rehabilitace, logoterapie, kognitivní terapie a další. Po mrtvici může být totiž postižena nejen řeč, ale i myšlení nebo smysly člověka.
Myslete na prevenci
Přestože mozková mrtvice přichází nečekaně, neznamená to, že ve vašem těle se již dlouho předtím neodehrávají procesy, které k jejímu vzniku vedou. Pokud tedy nechcete, aby vás mrtvice postihla, začněte dodržovat základní principy zdravého životního stylu, k nimž patří:
- pravidelný tělesný pohyb,
- omezená konzumace alkoholu,
- vyhýbání se kouření a zakouřeným prostorám,
- udržování přiměřené tělesné hmotnosti.
Zapomínat byste neměli ani na pravidelné prohlídky u svého praktického lékaře, který může včas odhalit rizikové faktory cévní mozkové příhody, mezi něž patří:
- vysoký krevní tlak,
- cukrovka,
- zvýšená hladina cholesterolu,
- choroby srdce.
Pokud včas zahájíte léčbu těchto rizikových faktorů, je možné mozkové mrtvici zabránit nebo její vznik alespoň oddálit.
(dos)
Zdroje:
https://www.worldstrokecampaign.org/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/218411058060515/
https://www.healthline.com/health/stroke
https://www.nemlib.cz/cevni-mozkova-prihoda-mrtvice-iktus/