Syfilis – nemoc prostopášníků i umělců
Syfilis, označovaná také jako příjice nebo lues, byla v minulosti pohromou kosící tisíce obětí. V Evropě se objevila v 15. století a zpočátku lidé umírali velmi časně. Epidemie lues byla přirovnávána k morové ráně.
Syfilis, označovaná také jako příjice nebo lues, byla v minulosti pohromou kosící tisíce obětí. V Evropě se objevila v 15. století a zpočátku lidé umírali velmi časně. Epidemie lues byla přirovnávána k morové ráně. Původně byla syfilis považována za nemoc přenášenou vzduchem nebo ovlivněnou astrologickými vlivy. Později se ale prokázala souvislost s uvolněným bohémským životem. Není náhodou, že příjice v minulosti postihly i řadu významných osobností.
Slavné oběti syfilis
- Albrecht z Valdštejna – v době, kdy byl český vojevůdce zavražděn, se ve skutečnosti již nacházel v posledním stadiu syfilis, s těžkým postižením nervové soustavy a nebyl schopný chodit. Syfilis nejspíš stála i za jeho prapodivným chováním, výbuchy vzteku a paranoiou v posledních letech života.
- Josef Mánes – slavný malíř, hlavní představitelčeského romantismu, trpěl na sklonku života podivnou chorobou. Zvláštní změny nálady a poruchy chování se během let stupňovaly a malíř zemřel ve svých jednapadesáti letech. Jako pravděpodobná příčina bývá uváděna progresivní paralýza – konečné stadium syfilis.
- Jaroslav Vrchlický – spekuluje se o tom, že i tento slavnýspisovatel, básník a dramatik podlehl syfilis. Jisté je, že na sklonku života trpěl bolestmi hlavy, poruchami zraku i kornatěním cév.
Viníkem je Treponema pallidum
Syfilis, dříve také nazývaná francouzská nemoc, není ani boží ranou ani za ni nemůže postavení planet na obloze, jak se tvrdilo dříve. Jde o pohlavně přenosné onemocnění a jeho původcem je bakterie z kmene spirochet Treponema pallidum, mimochodem blízce příbuzná původci boreliózy – další hrozbě dnešní doby – klíšťaty přenášené Borrelie burgdorferi.
Nakazit se touto bakterií lze od nemocného jedince, nejčastěji v prvním stadiu nemoci, a to nejen pohlavním stykem, ale jakýmkoliv sexuálním kontaktem.
Syfilis třikrát jinak
V prvním stadiu dochází ke vzniku tvrdého nebolestivého vředu v místě vstupu nákazy. Nejčastěji jde o genitál, ústa, anální oblast ale třeba i ruce nebo pokožku obličeje. Objevuje se také nebolestivé zduření spádových uzlin. Přibližně po měsíci příznaky odezní a nemoc přechází do dalšího stadia.
Během druhého stadia se infekce šíří do celého těla, objevují se následující příznaky:
- nesvědivá vyrážka postihující rozsáhlý povrch těla,
- zvýšená teplota,
- bolesti hlavy,
- bolesti kloubů a svalů,
- nechutenství, nevolnost, …
Poté infekce přechází do chronického stadia, bakterie zůstávají v lymfatických uzlinách. Asi u třetiny nemocných může dojít k přechodu do pozdního stadia.
Ve třetím stadiu dochází k těžkým postižením různých orgánů. Může být zasaženo srdce nebo se objevují znetvořující útvary (takzvaná gummata) na kůži, kostech i na vnitřních orgánech. Nejzávažnějším je ale napadení centrální nervové soustavy. Obraz třetího stadia syfilis je důvěrně známý z filmu Petrolejové lampy, natočeného na motivy románu Jaroslava Havlíčka, díky ztvárnění Petra Čepka. Nemocný postupně přestává ovládat dolní končetiny, dochází k inkontinenci a impotenci. Postupně dojde až úplnému ochrnutí dolních končetin, objevují se poruchy nálady, výbušnost, podivínské chování.
Máme se bát syfilis i dnes?
Syfilis již dávno není postrachem návštěvníků nevěstinců ani umělců. Pokud si někteří z nich dělají hlavu z pohlavně přenosných onemocnění, zastínila syfilis infekce virem HIV.
Toto onemocnění ale nikdy nebylo vymýceno, lze se jím nakazit i v současnosti. Statistiky ukazují, že se v České republice každoročně vyskytne něco přes tisíc případů syfilis. Přestože jsou v dnešní době k dispozici účinné léky, představuje syfilis stále hrozbu, před kterou bychom neměli zavírat oči. V ohrožení jsou zejména těhotné ženy. Nákaza příjicemi v graviditě přináší velké riziko pro vývoj plodu. V závislosti na tom, v jakém stadiu těhotenství se matka nakazí, může vést neléčená syfilis ke vzniku vývojových vad, těžkým znetvořením plodu i k potratům.
MUDr. Hana Králová
Odborník uLékaře.cz