Syndrom dráždivého tračníku je choroba zažívacího traktu označovaná jako takzvané funkční onemocnění. To znamená, že dochází ke změně funkčnosti trávicího systému, ale při vyšetřeních není objevena žádná zjistitelná příčina. Změny postihují zejména pohyblivost neboli motilitu střev, nebývá ale přítomné poškození tkání.
Co může tračník ovlivnit
Přesná příčina vedoucí k rozvoji syndromu dráždivého tračníku není známa. Pravděpodobně závisí na několika faktorech, například na poškození střevní motility, abnormálních signálech z nervového systému, intoleranci potravin či zvýšené citlivost k bolesti. Popsány ale byly rizikové jevy rozvoje tohoto syndromu. Patří mezi ně:
- ne zcela klasická pohyblivost tlustého a tenkého střeva (příliš rychlá, pomalá či silná),
- přecitlivělost na bolest při plných střevech či při nadýmání,
- snížená tolerance některých potravin, což může být způsobeno například poruchou vstřebávání cukrů,
- gastroenteritida čili infekční onemocnění žaludku a střev,
- psychická onemocnění, například deprese či úzkost (bývají pozorována u pacientů s tímto syndromem).
Škála potíží je široká
Jako syndrom se označuje soubor několika příznaků. Dráždivý tračník je onemocnění, jehož projevy jsou individuální. Střídat se mohou i formy. Charakteristickými znaky pro tento problém bývají:
- bolesti břicha nebo křeče,
- průjem – často ve formě náhle vykonané potřeby a vodnatých stolic,
- zácpa,
- zvýšená plynatost a nadýmání,
- nevolnost, pocit na zvracení,
- nevysvětlitelný pokles váhy,
- ztráta chuti k jídlu.
Příznaky většinou ustupují po vykonání potřeby. Ženy pak mohou pozorovat symptomy častěji při menstruaci.
Složité odhalování
Diagnostika syndromu dráždivého tračníku probíhá vyloučením ostatních příčin, které mohou způsobovat podobné obtíže. Aby lékař mohl tuto diagnózu určit, příznaky musíte trpět alespoň 6 měsíců a měly by se objevovat minimálně 3× za měsíc. Pro vyloučení ostatních možných příčin budete nejspíše muset podstoupit různá vyšetření. Potřebný bývá rozbor krve a stolice, provádí se i rentgenové nebo CT vyšetření. Lékař může doporučit též endoskopickou prohlídku tlustého střeva. Neexistuje ale specifický test, který by syndrom dráždivého tračníku zcela jistě potvrdil.
Léčba je individuální
Jako první linie v léčbě tohoto onemocnění je doporučována změna stravovacích návyků a životního stylu. Je mnoho potravin, které mohou spouštět příznaky dráždivého tračníku. U každého jsou individuální, a je tedy možné, že si budete muset psát záznamy o všem, co jíte. Nepomohou-li tato opatření, přicházejí na řadu léky. Dle obtíží a uvážení lékaře vám mohou být doporučeny některé z těchto přípravků:
- Laxativa. Jde o přípravky urychlující vyprazdňování. Buď jsou na předpis, nebo lze po konzultaci s lékařem zvolit i některé volně prodejné preparáty.
- Léky proti průjmu. Vhodné bývají v případě vodnatých stolic.
- Spasmolytika. Potlačují stahy střevní svaloviny, mohou ulevit od křečí a bolesti
- Antidepresiva. V nízkých dávkách mohou být doporučena, trpíte-li psychickými obtížemi.
Vyléčit nelze, eliminovat ano
Syndrom dráždivého tračníku je chronické onemocnění, jehož příznaky přicházejí a odcházejí. Jak bude onemocnění postupovat, závisí na závažnosti a frekvenci obtíží. Podstatná je spolupráce pacientů, zejména ve smyslu schopnosti změnit své stravování a životní styl, stejně tak jako poctivé užívání případné medikace. V dnešní době není známa cesta, jak toto onemocnění vyléčit. Existuje ale mnoho léčebných možností, jež mohou příznaky zmírnit nebo je i zcela potlačit. Pro správné zvládnutí a kontrolu choroby je důležité pamatovat zejména na dostatečnou komunikaci s lékařem.
(cean)
Zdroj:
www.medicinenet.com