Symbolem plodnosti jsou žáby i hrbatý panáček Kokopelli
Již v dobách dávno minulých lidé oslavovali plodnost, neboť dobře
věděli, že právě na ní závisí jejich existence. Starověké civilizace
často jako symbol plodnosti zobrazovaly zvířata a rostliny.
Žáby byly populární
Staří Egypťané zase uctívali kočky pro jejich plodnost. Symbolem vody a úrody byly také žáby. Proč zrovna žáby? Protože Egypťané byli závislí na sezónních záplavách a každý rok, když se Nil vylil ze svých břehů, objevila se s vodou i spousta žab. Egypťané nebyli jediní, kdo žáby uctíval. I staré americké kultury zobrazovaly bohyni plodnosti a zrození jako skokana nebo ropuchu, protože přicházeli spolu s deštěm. Jeden peruánský kmen dokonce umísťoval sochy žab na vrcholy kopců, aby přivolal déšť. Pro indiány žába také znamenala plodnost, jaro a obnovu. Vrabec zase zobrazuje touhu a plodnost a představuje novou lásku v životě. Velmi silným znamením plodnosti, změny a obnovy je také pulec.
Prince Bajaju by v Číně hnali
V keltské a welšské mytologii reprezentují plodnost koně, prasata a krávy, neboť tato zvířata byla důležitá pro zachování a pokračování kmene. Jako symbol neplodnosti se naopak zobrazovala zvířata, jejichž prospěch se s prospíváním kmene příliš neshodoval. Příkladem takových zvířat byli draci, kteří značili nedostatek plodnosti. V čínské mytologii je naopak drak dobrosrdečné a neškodné stvoření žijící v mracích, mořích, jezerech a řekách. Je symbolem mužské vitality a plodnosti. Dalším symbolem plodnosti se pro svoji schopnost množit se staly zlaté rybky.
Panáček Kokopelli
Na prehistorických skalních rytinách z amerického kontinentu je vyobrazený Kokopelli – tančící hrbatý panáček hrající na flétnu. Jeho původ je záhadou. Objevuje se však v příbězích mnoha indiánských kmenů. Obecně je symbolem plodnosti, prosperity, těhotenství, manželství a deště. Ve svém hrbu nese déšť a semena, ve své flétně hudbu vřelosti a lásky a jeho velký penis je symbolem plodnosti a hojnosti.
(jas)
Zdroje:
www.essortment.com
amazingdiscoveries.org
www-personal.umich.edu
www.chinesepaintings.com
www.taguasymbols.com
www.support-native-american-art.com