BHP není karcinom
Uvědomte si potencionální vážnost Vašeho onemocnění. Nedoporučuji jej podcenit. Pokud máte nějaké potíže s močením, vždy by to měl vědět minimálně Váš ošetřující lékař. Karcinom neboli rakovina prostaty je velmi závažné onemocnění, které je nutné ihned od počátku léčit. I tak není prognóza tohoto onemocnění zrovna příznivá. S každým dnem, kdy budete váhat s návštěvou lékaře, můžete snižovat své životní šance. Potíže s močením však mohou znamenat i jiná onemocnění, které Vám přiblížíme.
#IMG#
Karcinom prostaty
Toto onemocnění postihuje muže ve starším věku, tedy podobně jako BHP. Vzájemný vztah BHP a karcinomu je takový, že BHP se vyskytuje u téměř 80% pacientů s karcinomem prostaty. Naopak muži s diagnostikovanou rakovinou prostaty mají kolem 3% případů i BHP. Většina nádorů probíhá bez větších příznaků. Proto pozor na jakoukoliv změnu. I ta minimální může znamenat tuto neblahou diagnózu.
Karcinom prostaty také velmi často metastazuje do kostí. Zlomenina nebo podezřelá kostní cysta může být často prvním a náhodným nálezem při tomto onemocnění. Velmi důležité je screeningové vyšetření per rectum . Odhalí část karcinomů prostaty. Nejspecifičtější pro diagnózu rakoviny prostaty je PSA vyšetření . Léčba nádoru prostaty je nad rámec tohoto sdělení.
Důležité je znovu si uvědomit zákeřnost tohoto onemocnění a při sebemenším podezření neváhat s návštěvou lékaře. Budete-li své potíže bagatelizovat nebo svádět na stařecké problémy s prostatou, nemusí se Vám to vyplatit.
Zánět prostaty
Zánět prostaty - prostatitida bývá většinou způsobena bakteriemi. Ty se do prostaty dostávají třemi různými cestami - přes močovou trubici, krví a lymfatickými cestami. Často bývá způsobena zavedením cévky. Projevuje se častým močením, bolestmi při močení (dysurie), tlakovými bolestmi v okolí konečníku, zimnicí, teplotou či zadržováním moči.
Diagnóza se dělá ze standardního vyšetření krve, vyšetření moče a prostatického sekretu. Léčí se antibiotiky, většinou v nemocnici, podává se dostatek tekutin, aplikují se sedací koupele.
Zánět močového měchýře
Zánět močového měchýře cystitida je také většinou bakteriálního původu. Ty většinou pronikají přes močovou trubici. U mužů bývá zánět močového měchýře často spojen právě s BHP, resp. S tvorbou močového rezidua, ve kterém se bakterie rychle pomnoží. Mezi příznaky patří bolestivé a časté močení, urgence močení až inkontinence, noční močení a bolest nad sponou stydkou. V moči se může objevit i krev.
Diagnóza je jednoduchá, většinou stačí vyšetření moči na přítomnost baktérií. Léčebně se podávají látky snižující stažlivost močového měchýře, teplé sedací koupele, analgetika a běžné protizánětlivé léky a desinficiencia močových cest (například biseptol). Silnější antibiotika nebývají nutné.
Močové kameny
Močové kameny neboli urolithiasa jsou svízelným onemocněním. Ledvinnová kolika, kterou mohou způsobit, je jednou z nevíce bolestivých stavů vůbec. Příčina je v nadbytečném vylučování kamenotvorných látek a vzniku kamenotvorných jader, na kterých se kameny tvoří. Druhů kamenů je několik podle druhu látky, ze které se tvoří.
Ledvinová kolika je velmi bolestivý stav. Křečovité bolesti jdou nejčastěji z bederní krajiny do oblasti třísel. Kromě bolestí pacienti obyčejně zvrací, nebo jim je špatně od žaludku. Může být bolestivé močení, ve spojení s infekcí i teplota. Diagnóza se většinou dělá tzv. „od dveří“, dále postačí ultrazvuk, vylučovací urografie nebo CT. Léčba je jednoduchá - dostatečný příjem tekutin, léky na tišení bolesti a po odeznění úprava životosprávy a pitného režimu.
Slovníček pojmů
- Adenom - nezhoubný nádor, benigní bujení, typické například pro BHP
- Anamnéza - soubor osobních dat pacienta, předchorobí
- Androgeny - mužské pohlavní hormony
- Antagonista - látka nebo lék působící proti přirozeným látkám v těle
- Benigní - nezhoubný
- BHP - benigní hyperplazie prostaty
- Cystoskopie - vyšetření močového měchýře pomocí optiky
- Diagnóza - soubor závěrů lékařského vyšetření, stanovení nemoci
- Dialýza - umělá ledvina, přístroj čistící krev od metabolitů, které lidské tělo normálně vylučuje ledvinami
- Dihydrotestosteron - aktivní metabolit mužského pohlavního hormonu, testosteronu
- Enzymové inhibitory - látky zamezující činnosti enzymů, katalyzátorů určité reakce
- Epicystostomie - odtok moči zajištěn tenkou cévkou přes břišní stěnu nad močovým měchýřem
- Estrogeny - pohlavní hormony, převážně se vyskytují u žen
- Histologie - mikroskopické vyšetření odebrané tkáně
- Imperativní močení - nucení na močení, které nelze odložit (musíte hned)
- Inkontinence - únik moči nebo stolice
- IPSS - International Prostate Symptom Score, mezinárodní skórovací systém příznaků onemocnění prostaty
- Karcinom - zhoubné rakovinové bujení
- LUTS - Low Urinary Tract Syndrom - příznaky dolních cest močových
- Miniinvazivní - minimální chirurgický zásah
- Močové reziduum - zbytek moči zůstávající v močovém měchýři po vymočení
- Obstrukce - překážka v odtoku moči
- Per rectum - vyšetření přes konečník
- Prolaktin - hormon, u žen podporuje tvorbu mléka po porodu
- Prostatektomie - chirurgické odstranění prostaty
- Prostatický specifický antigen - specifická látka spojená s prostatou, slouží k diagnostice karcinomu prostaty
- Prostatitis - zánět prostaty
- Předstojná žláza - prostata
- PSA - prostatický specifický antigen
- Screening - plošně využívané vyšetření vhodné k časnému záchytu bezpříznakového onemocnění
- Testosteron - mužský pohlavní hormon
- Tranzitní zóna - přechodná zóna blízko močové trubice, místo, kde se tvoří základ pro BHP
- Tumorové markery - specifické látky zjistitelné z krve, podle kterých je možné vyslovit podezření na nějaký nádorový proces
- Ultrazvuk - vyšetření pomocí akustického vlnění, pomocí kterého je možné zobrazit tkáně