Biologická léčba je bezpečná i během těhotenství
Většina léků je pro děti a těhotné nevhodná, přesněji řečeno jejich použití je velmi omezené. Co ale může lékař nabídnout dětským nebo těhotným pacientům se zánětlivými onemocněními střeva, u nichž běžná léčba nefunguje? I přes určitá rizika bývá čas na biologickou léčbu.
Riziko následků neléčené nemoci je v drtivé většině případů daleko vyšší než případné komplikace z nežádoucích účinků léků. U ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby by mělo být primárním cílem každého lékaře i pacienta navození remise. Ani lékaři by se proto neměli bát nežádoucích účinků a v případě komplikací odeslat pacienta do specializovaného centra, které se léčbou nespecifických střevních zánětů zabývá. Riziko následků neléčené nemoci je v drtivé většině případů totiž daleko vyšší než případné komplikace z nežádoucích účinků léků. To platí i u těhotných žen.
Bezpečné těhotenství
Nespecifické střevní záněty představují největší riziko právě v době těhotenství. Protože podle dostupných studií s sebou biologická terapie v těhotenství nenese žádná zvýšená rizika, může být bez problémů aplikována v celém průběhu gravidity. Po narození miminka může žena léčená biologiky bez obav plně kojit.
Očkování povoleno
Někteří rodiče se obávají očkování u svého dítěte, pokud matka podstoupila biologickou léčbu během těhotenství. Dítě ale může být normálně očkováno podle standardního očkovacího kalendáře. Jediná věc, na kterou je třeba dávat pozor, přestavují tzv. živé vakcíny. Ty by neměly být použity v době, kdy jsou v krvi dítěte ještě pozůstatky po biologické terapii během těhotenství.
(kam)
Zdroj:
www.medbioworld.com