Inkontinence − společenské tabu
Rakouská studie, která se zaměřila na vnímání inkontinence, ukázala, že více než 60 % dotazovaných vnímá inkontinenci jako společenské tabu. Zúčastněným byla položena otázka, jak trapně by se cítili v případě, že by měli rakovinu, deprese nebo kdyby trpěli inkontinencí. Podle výsledků by míra trapnosti v případě inkontinence odpovídala na škále od nuly do deseti úrovni sedmi bodů, zatímco rakovina se pohybovala na třech bodech a deprese v polovině škály. Tento názor zastávali muži i ženy bez ohledu na věk či úroveň vzdělání.
Inkontinence vede k vyloučení ze společenského života − mýtus, nebo realita?
Průzkumy naznačují, že lidé mají obecně za to, že inkontinence vede k omezení společenských aktivit, sociální izolaci a ke snížení kvality života. Vnímání inkontinence jako tabuizovaného tématu je jistě i jednou z příčin, proč jen malé procento inkontinentních lidí vyhledá lékařskou pomoc. Dle závěrů některých studií navštíví lékaře jen 5 % inkontinentních žen. Je proto patrné, že společnost má stále nedostatečné povědomí o řešení inkontinence a dostupných inkontinenčních pomůckách. Přitom díky nim dnes mohou žít inkontinentní lidé kvalitní společenský život, aniž by o jejich onemocnění jejich okolí vědělo.
„Pleny nosit nebudu, nejsem dítě“
Představa nošení plen odradí od návštěvy lékaře mnoho lidí s inkontinencí. Mezi pacienty navíc často panuje mýtus, že inkontinence není skutečný zdravotní problém, ale pouze nepříjemná obtíž, za kterou si mohou sami. Studie však nasvědčují, že příčinou inkontinence je většinou více faktorů, mezi něž patří kromě životního stylu také věk a genetika. S ohledem na celosvětově narůstající procento inkontinentních osob mezi ženskou i mužskou populací se rozšiřuje i nabídka inkontinenčních pomůcek. Ty dnes rozhodně nejsou reprezentovány nepadnoucími plenami dmoucími se pod oblečením. V nabídce jsou různé velikosti vložek, nejen plenkových, ale i natahovacích kalhotek, které svou barvou a provedením často připomínají spodní prádlo. Samozřejmostí je pohlcování pachů, pohodlnost a diskrétnost. Sehnat se dnes dají také inkontinenční plavky.
Výběr správných inkontinenčních pomůcek dnes umožňuje žít plnohodnotný aktivní i společenský život. Lidé trpící inkontinencí by se proto neměli bát vyhledat lékařskou pomoc a společnost by měla přestat vnímat inkontinenci jako problém, za který je třeba se stydět a kvůli němuž je třeba se stáhnout do ústraní.
(tich)
Zdroje:
https://www.researchgate.net/publication/51659462_The_greatest_taboo_Urinary_incontinence_as_a_source_of_shame_and_embarrassment
https://www.urmc.rochester.edu/patients-families/health-matters/november-2015/myth-buster-get-the-facts-on-urinary-incontinence.aspx