Myslíte si, že se vás tučná játra netýkají? Abyste se nemýlili! Úplně k nim stačí nadváha, strava bohatá na sacharidy, cukrovka nebo užívání některých léků. Nedělejte si iluze, tučná játra můžete mít i vy. Pokud se však k jejich řešení postavíte čelem, máte napůl vyhráno.
Mýtus č. 1: Ztukovatěná játra není třeba řešit
Tučná játra má leckdo, aniž by to věděl. A ani se to nikdy dozvědět nemusí, v některých případech totiž tzv. steatóza jater skutečně nezpůsobuje vůbec žádné obtíže. Ale to neznamená, že ji můžeme ignorovat. Proč? Protože se nedá předpovědět, u koho se poškození jater nezastaví na úrovni zvýšeného podílu tuku a dojde k rozvoji tzv. steatohepatitidy (zánětu ve ztukovatěných játrech). Jakmile se rozjede zánět, dostáváte se na cestu k tzv. cirhóze, selhání jater nebo vzniku zhoubného nádoru (hepatocelulárního karcinomu).
Co tedy dělat, abyste byli před ztukovatění jater v bezpečí? Rozhodně být pod dohledem. Pravidelně navštěvovat lékaře a aktivně se zajímat o stav svých jater. A nejen to – tučná játra se dají léčit. Jednoduše, tělu vlastními látkami, bez předpisu.
Mýtus č. 2: Tuk v játrech mají jen alkoholici
Celé tohle tvrzení stojí na vodě. Víte proč? Alkohol je společensky tolerovaná droga, a přestože je na ní závislá velká část populace a mnozí další překračují bezpečnou mez užívání (která je navíc individuální), málokdo si o sobě myslí, že má s alkoholem problém. Pro většinu lidí je bezpečná mez užívání asi půl sklenice piva nebo vína denně, ale nikdo vám neslíbí, že při dodržení této dávky budete v bezpečí. Alkohol vám neuškodí pouze tehdy, když se mu zcela vyhnete. A játra vám mohou navíc ztukovatět i jako naprostým abstinentům.
Mýtus č. 3: Steatóza je vzácnou diagnózou
Je tomu bohužel přesně naopak. O leckteré diagnóze se říká, že její výskyt stoupá, a mnohdy je to jen otázka rozšíření možností diagnostiky. Ale u steatózy jater to platí bez přehánění. Jedná se doslova o záplavu nových případů: 25–30 % populace západního světa má ztukovatěná játra a přitom každý šestý z nich má právě onu vážnější formu, která může vést až k fatálnímu poškození jaterní tkáně. To je velký podnět k zamyšlení nad naším životním stylem.
Mýtus č. 4: Ztukovatění je stejně neřešitelné
V některých případech může být skutečně těžké dostat steatózu pod kontrolu, ale jedná se naštěstí o pouhý zlomek nemocných. Zásadní roli v léčbě hrají esenciální fosfolipidy, které dovedou játra zcela uzdravit, a výrazné změny k lepšímu lze po jejich užívání pozorovat dokonce i u velké části pokročilých případů. Zároveň s nimi je více než vhodné dodržovat některá režimová opatření, a to zejména:
- Vyhýbat se alkoholu.
- Snížit příjem sacharidů.
- Snížit příjem tuků.
- Pravidelně cvičit.
- Udržovat si zdravou hmotnost.
- Hlídat si hladinu krevního cukru.
Sebekázeň v životním stylu a spolupráce s lékařem jsou klíči k úspěchu, to platí u řady onemocnění, steatózu nevyjímaje.
Mýtus č. 6: Tučná játra mají častěji ženy
„To je taková ta ženská záležitost, chlapi nemají potíže s váhou, takže jejich játra jsou v pohodě…“ Možná jste už taková prohlášení také slyšeli. Ženy skutečně procházejí obdobím, kdy mají zhoršené podmínky pro to, aby si udržely zdravý životní styl a normální hmotnost – mateřstvím. To ovšem neznamená, že by byly ve věci tučných jater nějak znevýhodněné. Riziko propuknutí této nenápadné nemoci mají stejné jako muži.
Mýtus č. 7: Je jedno, kam se s tučnými játry zajdete poradit
Tohle je jeden z velmi nebezpečných mýtů. Je totiž velký rozdíl v tom, jestli si necháte játra vyšetřit ultrazvukem a nasadíte klinicky testovanou léčbu, nebo si s někým mile popovídáte a dostanete neidentifikovatelnou bylinkovou směs, kterou si údajně někdy někdo pochvaloval. Rozdíl mezi těmito scénáři spočívá především ve vašem bezpečí.
Základem správné péče o pacienta se steatózou jater je pravidelné monitorování poškození jeho jater. Když se totiž najdou známky probíhajícího zánětu, je nutné začít jednat dříve, než bude na všechno pozdě. Bez zobrazovacích vyšetření se stav jater zjistit nedá a u několik procent pacientů je nutné provést i biopsii, odběr kousku jaterní tkáně. To opravdu nesvede nikdo z odborníků na lunární kalendář.
Buďte zodpovědní a dojděte si pro skutečné řešení. Tučná játra se tak mohou stát pouhou krátkou nepříjemnou epizodou ve vašem jinak zdravém životě.
Zdroje:
https://www.gleneagles.com.sg
Janardhan S. V. Common Misconceptions in Hepatology: Nonalcoholic Fatty Liver Disease. Clin Liver Dis (Hoboken) 2019; 13 (3): 79–81. Published 2019 Mar 29; doi: 10.1002/cld.769.