Závislost na lécích proti nevolnosti: Je třeba se jí obávat?
Při závislosti na lécích dochází k ovlivňování centrální nervové soustavy. Mění se nervové funkce a nastávají dočasné změny v chování, náladě a vnímání světa. Dávku léků je potřeba zvyšovat, neboť organismus si na ni zvykne. Je nutné bát se závislosti na lécích potlačujících zvracení?
Důležitou informací je, že závislost jako taková se vyvíjí postupně, u léků nejčastěji během několika měsíců. Rychlost se odvíjí od typu léčiva, dávek, frekvence užívání a způsobu aplikace. Léky proti nevolnosti a zvracení (antiemetika) se užívají nejčastěji 1 až 5 dní. I když vám lékař doporučí trochu delší užívání, nelekejte se a dbejte jeho pokynů. Pár dní navíc vaše zdraví nijak neohrozí. Řada antiemetik účinkuje v mozku. Nicméně v mozku je různých receptorů, drah a systémů mnoho. Klasická antiemetika nezasahují do těch částí nervové soustavy, které jsou spojeny se vznikem závislosti.
V případě správného užívání léků proti nevolnosti a zvracení se ale není závislosti třeba obávat.
Z čeho lze vybírat
- Blokátory serotoninových receptorů 5-HT3 – znáte serotonin jako hormon štěstí? Bohužel, zrovna tento typ receptoru tím „šťastným“ není. Nachází se v mozku v centru zvracení a v trávicím traktu. Mezi jeho blokátory patří ondansetron, granisetron a palonosetron, který má nejdelší dobu působení. Jsou to klasická antiemetika, která výborně pomáhají v prevenci akutního zvracení po chemoterapii.
- Blokátory dopaminových receptorů – i dopamin má více receptorů, a ačkoliv je to látka, která souvisí se vznikem závislosti, v tomto případě je cíleno opět pouze na centrum zvracení v mozku. Metoklopramid navíc zlepšuje pohyblivost trávicího traktu. I při správném dávkování může být tlumivý, návyk však nehrozí. Olanzapin má širší spektrum účinků, včetně těch nežádoucích, ale je silnější. Oba dva se obvykle dávají proti průlomovému zvracení.
- Blokátory neurokininu (NK-1) – působí na další receptory v centru zvracení. Patří sem aprepitant a novější netupitant, který se podává jako prevence spolu s palonosetronem společně v jedné jediné tabletě a díky dlouhému působení tlumí zvracení akutní i opožděné. Jde o bezpečné léky.
- Kortikoidy – dexametason se přidává k většině antiemetik na posílení jejich účinku, a i když jste možná slyšeli o zneužívání kortikoidů, návykové nejsou.
- Benzodiazepiny – jako jediné jsou skutečně návykové, neužívejte je proto déle, než lékař doporučí! Alprazolam mírní zvracení spojené s velkou úzkostí.
Antiemetika jsou vázána na lékařský předpis. O výběru nejvhodnějšího typu rozhodne váš ošetřující lékař.
(mir)
Zdroj:
http://www.healthhype.com/antiemetic-drugs-for-nausea-and-vomiting-uses-side-effects.html