Na loňském virtuálním kongresu Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) odborníci publikovali práci, která hodnotila, do jaké míry pacientům pomůže se ubránit zvracení a nevolnosti v důsledku chemoterapie, jestliže budou dodržovat odborná doporučení (guidelines). Tuto studii publikovala výzkumná skupina ze střední Evropy, včetně odborníků z České republiky.
V zahraničních textech se často můžeme setkat s pojem CINV – chemoterapií indukovaná nauzea a vomitus (tedy nevolnost a zvracení vyvolané chemoterapií). Prevence CINV vychází ze zkušeností lékařů a doporučená strategie závisí především na typu chemoterapie. V závislosti na nových zjištěních nebo na nových dostupných léčivech se doporučení, tzv. guidelines, pravidelně aktualizují, aby vedla k optimální kontrole potíží způsobených touto protinádorovou léčbou a zbytečně nezatěžovala pacienta. Navzdory tomu, že většina pacientů považuje zvracení či nevolnost za jeden z nejhorších nežádoucích účinků chemoterapie, průzkumy i výzkum se shodují, že v praxi není dodržování oficiálních doporučení zrovna optimální.
Pacienti u nás i v okolí
Autoři sledovali data z Rakouska, Bulharska, České republiky, Polska, Rumunska a Slovenska. Léky proti zvracení či nevolnosti (antiemetika) byly pacientům předpisovány podle zvyklostí daného pracoviště a dle výběru lékařů. Práce hodnotila zvlášť ty, kteří dostávali léky přesně podle oficiálních mezinárodních doporučení, a pak jedince, kteří po zvážení lékaře dostali jinou kombinaci léčiv nebo jiné dávkování. Zapojeno bylo celkem 1089 pacientů, kteří si užívání léků a případné nepříjemné pocity zapisovali do deníčků.
Dodržování guidelines
Již základní rozdělení pacientů ukázalo, že pouze 23 % z nich dostalo léky pro prevenci zvracení po chemoterapii přesně v souladu s mezinárodními guidelines. U vysoce emetogenní (vyvolávající zvracení s velkou pravděpodobností) chemoterapie chyběl až ve 45 % případů jeden z doporučovaných léků. Pacienti dostávající mírně emetogenní chemoterapeutika dostávali zpravidla kombinaci v souladu s guidelines, velmi často k ní však byl přidán zklidňující lék.
Doporučení mají smysl
Výsledky této studie potvrdily, že pacienty dodržující oficiální mezinárodní doporučení méně často trápilo zvracení nebo měli menší potřebu akutního antiemetika. A to na rozdíl od jedinců, kteří dostali jakoukoliv jinou kombinaci léčiv. Ještě výraznější rozdíly byly pozorovány, pokud se počítalo dodržování guidelines v jednotlivých podskupinách. Všichni pacienti, ať už s vysoce, nebo mírně emetogenní chemoterapií, se cítili výrazně lépe, pokud užívali všechna léčiva předepsaná přesně v souladu s mezinárodními doporučeními. Zcela se zvracení vyhnuli a nepotřebovali žádné léky pro akutní nevolnost. Správné předepsání antiemetik pro prevenci CINV je v rukou lékaře, zodpovědné užívání pak čistě na samotném pacientovi.
(mir)
Zdroj: Aapro M. S., Chrápavá M., Curca R.-O. D. et al. Assessing the impact of antiemetic guideline compliance on prevention of chemotherapy-induced nausea and vomiting (CINV): Results of the Nausea/Emesis Registry in Oncology (NERO). J Clin Oncol 2020; 38 (15_suppl): 12083–12083; doi: 10.1200/JCO.2020.38.15_suppl.12083