V zimním období všichni více trpíme na záněty dýchacích cest. Mezi jejich typické projevy patří výtok z nosu, kašel, zvýšená teplota či horečka, bolesti hlavy, celková únava nebo zimnice. Nemusí vždy jít o takzvané nachlazení či virózu, na kterou antibiotika neúčinkují. Když se svým onemocněním nic neuděláte, možná vás přejde, ale jestli se ve vašich dýchacích cestách vytvoří bakteriální zánět, antibiotické léčbě se nejspíše nevyhnete.
Mezi nejhorší záněty dýchacích cest patří zánět hrtanu, odborně laryngitida, zánět průdušek, odborně bronchitida, zánět vedlejších nosních dutin, odborně sinusitida, a zápal plic, odborně pneumonie.
Zánět horních cest dýchacích, tedy zpravidla nosohltanu, se nejčastěji projevuje rýmou. Může se však rozšířit i do krku, vedlejších nosních dutin a dolních cest dýchacích. Od obyčejné rýmy pak už nebývá daleko k zánětu průdušek. Jak se vlastně léčit? Zpravidla zvolíte jeden z následujících tří postupů:
Kdo si počká, ten se dočká… Ale možná taky ne
První skupina pacientů se vůbec neléčí a vyčkává, co se s jejich tělem bude dít. S rýmou vesele chodí do práce. Řídí se tím, že se říká, že toto onemocnění s léčbou trvá týden a bez ní sedm dní. Jakmile se ale jejich příznaky náhle zhorší, jdou si k lékaři pro antibiotika, což určitě není žádná výhra. I když záněty dýchacích cest mohou být i jiného než bakteriálního původu, každá antibiotická léčba zatěžuje organismus a podporuje růst plísní a také vznik odolnosti bakterií vůči ní, takže příště už zabrat nemusí.
Čaj s citronem nade vše
Druhá skupina pacientů raději proti nemoci hned nasadí domácí prostředky a zůstane den či dva v posteli. K lékaři se s rýmou přece obvykle nechodí, pokud se zrovna nejedná o hnisavý zánět nebo velmi nepříjemný a bolestivý zánět vedlejších dutin, že? Vyzkoušet lze heřmánkový či zázvorový čaj s citronem a medem, pořádně se vypotit za pomocí bylinek, například lípy či černého bezu, případně dobře dostupného paralenu.
Domácí prostředky, bylinky nebo rady našich babiček obvykle aspoň částečně zabírají a je jich opravdu spousta, určitě máte své oblíbené. Ne vždy se tím ale vyřeší všechno. Na každého totiž zabírá něco jiného a někdy zrovna není po ruce to nejúčinnější, co bychom opravdu potřebovali. Navíc vyvstává otázka, jak vlastně pomoci dětem. Ne všechny přípravky a osvědčené metody jsou totiž pro ně vhodné.
Kaloba pomáhá i dětem
Třetí skupina je oproti dvěma předchozím o krok napřed, protože je na nachlazení připravena ještě před jeho vypuknutím – má doma léčivý přípravek Kaloba, který obsahuje extrakt z kořene jihoafrické pelargonie Pelargonium sidoides. Kaloba je lék na záněty dýchacích cest a ulevuje od běžných příznaků tohoto onemocnění, jako jsou kašel, pocit nachlazení, škrábání v krku, obtížné vykašlávání hlenu či zvýšená teplota. Má totiž výrazné antivirové a antibakteriální účinky, které vám mohou pomoci zbavit se zánětu. Navíc ji můžete podávat také dětem, a to už od jednoho roku, ve formě sirupu nebo kapek.
Kořen z pelargonie se v Německu a Švýcarsku využívá jako lék na nemoci dýchacích cest už po celá desetiletí, a dokonce se s ním v minulosti úspěšně léčila i tuberkulóza. Koupíte jej ve své lékárně, a to ve formě sirupu, kapek nebo tablet. Nečekejte, až se vaše nachlazení rozvine v něco horšího, a buďte na něj raději připraveni!
(tkro)
Zdroje:
https://www.pharmawiki.ch/wiki/index.php?wiki=Pelargonium
https://www.derstandard.at/story/1289608075872/schnupfen-husten-bronchitis-erkaeltungen-natuerlich-behandeln