Každá 3. žena a každý 4. muž trpí úniky moči
Přesné statistiky osob s močovou inkontinencí nejsou známé, protože existuje velká část pacientů, kteří se za svůj problém stydí a odmítají vyhledat odbornou pomoc. Nicméně uvádí se, že přibližně každou 3. ženu a každého 4. muže trápí samovolné úniky moči. Přitom se rozhodně nejedná o problém, který nemá řešení. Stále však přetrvává nízká informovanost o možnostech léčby. Přitom neléčená inkontinence zpravidla vede k fyzickým i psychickým následkům, které ovlivňují celkovou kvalitu života těchto jedinců.
Velkým pomocníkem jsou dotazníky
Vzhledem k tomu, že kvalitu života každý jedinec vnímá subjektivně, jen těžko ji lze měřit a porovnávat. Proto byly vytvořeny dotazníky, které pomáhají lékařům s vyhodnocováním závažnosti obtíží a úspěšnosti léčby. Takový dotazník musí být pro pacienta dobře srozumitelný a musí obsahovat jednoznačné odpovědi. Mezi často používané dotazníky patří například Contilife, který je určen ženám se stresovou inkontinencí. Pomocí tohoto nástroje odborníci hodnotí vliv samovolných úniků moči na běžné denní aktivity, na aktivity spojené s námahou, na intimní život či emoční důsledky obtíží. Mezi další využívané dotazníky patří Kings’s Health Questionnaire, Overactive Bladder Questionnaire či Incontinence Quality of Life Questionnaire. Jednotlivé dotazníky se liší především zaměřením otázek, pro adekvátní hodnocení obtíží u konkrétního pacienta je především nezbytná volba správného dotazníku.
Inkontinence přináší zdravotní, psychické i ekonomické dopady
Samovolné úniky moči ovlivňují všechny oblasti lidského života. Pacientovi mohou způsobit fyzické následky dlouhodobým působením moči na pokožku, která se stává zranitelnou a je náchylná k tvorbě opruzenin, ekzémů či proleženin, především u imobilních pacientů. Nepřímo také mohou souviset s rostoucím rizikem rozvoje takzvaných civilizačních onemocnění, jakými jsou cukrovka, infarkt, vysoký tlak krve či obezita, a to z důvodu omezení či úplného vynechání sportovních aktivit.
Vedle zdravotních obtíží ovlivňuje inkontinence i psychiku nemocného. Pacienti mívají neustálý pocit nejistoty a nečistoty a obávají se zápachu. Často se vyhýbají společnosti, odcházejí ze zaměstnání, přestávají se potkávat s přáteli. Svůj pobyt omezují na známá prostředí, případně dopředu mapují umístění toalet v nejbližším okolí. Inkontinence moči také nepříjemně zasahuje do sexuálního života a narušuje spánkový režim. Kromě toho, že jsou úniky pro pacienta významnou fyzickou a psychickou zátěží, přináší s sebou i ekonomický problém. To za předpokladu, že si pacient sám nakupuje ochranné pomůcky, aniž by se poradil s lékařem, a využil tak příspěvků od pojišťovny.
I v dnešním moderním světě je inkontinence moči stále choulostivé a citlivé téma, o kterém pacienti nechtějí mluvit. Ochuzují se tak o pohodlí a společenský život. Základním krokem je informovat svého lékaře, který v mnoha případech dokáže potíže zmírnit či zcela vyléčit a také poradí s výběrem vhodných inkontinenčních pomůcek.
(mraf)
Zdroje:
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2006/06/08.pdf
https://www.health.harvard.edu/blog/urinary-incontinence-common-and-manageable-2017101812583