Může prolaktin za tvorbu mléka i několik let po odstavení dítěte?
Tvorbu mléka a kojení má většina lidí spojenou s péčí o malé dítě. Přesto se ale někdy může stát, že se mateřské mléko začne u ženy tvořit i několik let po odstavení dítěte od matčina prsu. Čím je to způsobeno a jakou roli v tom hraje prolaktin?
Prolaktin, hormon mléka
Prolaktin je hormon produkovaný buňkami adenohypofýzy. Podílí se jednak na regulaci tvorby mateřského mléka u žen, ale také tlumí vyzrávání vajíčka ve vaječníku a menstruační cyklus. Jeho tvorba je ovlivněna nejen obdobím, ve kterém se žena právě nachází, ale jeho vysoká hladina v krvi může být způsobena i nádorem hypofýzy, tzv. prolaktinomem, nebo působením některých léků.
Tvorba mléka mimo kojení
U žen se mateřské mléko tvoří nejčastěji v období, kdy matka kojí. Díky hormonálním změnám po porodu dochází u matky i ke zvýšení hladiny prolaktinu v krvi a tím i zahájení tvorby mléka. Hladina prolaktinu je pak udržována i pomocí stimulace bradavek, které kojenec svými ústy dráždí. Dráždění bradavek, například při sexu nebo o oblečení, je pak i jednou z poměrně častých příčin zvýšené hladiny prolaktinu v krvi a tvorby mléka mimo období kojení.
Pozor na léky a stres
Uvolnění mléka z prsu ale může souviset například i s dlouhodobým stresem, který stejně jako například dlouhodobé hladovění zvyšuje tvorbu prolaktinu a následnou tvorbu mléka. Nechtěná laktace ale může být způsobena i vlivem některých léků, například estrogenů, které jsou obsaženy v hormonální antikoncepci, psychofarmaky (léky na duševní nemoci) či některými léky na žaludeční vředy nebo vysoký krevní tlak.
Uvolnění mléka pak může dokonce způsobit i požití léčivých bylin, například kopřivy.
Různé nemoci, stejný příznak
Neočekávaná tvorba mléka ale může mít příčinu i v různých nemocech. Nejčastější jsou nádorové procesy v hypofýze, části mozku, kde se prolaktin tvoří. Vliv ale může mít i snížená činnost štítné žlázy, selhávání ledvin, jaterní nemoci či operace nebo záněty hrudníku (např. pásový opar). Někdy se ale ani přes pokročilou medicínu nedaří příčinu nechtěné tvorby mléka vypátrat, taková neznámá příčina se pak označuje přídomkem idiopatická.
(kam)
Zdroj:
www.doctissimo.fr
www.allaitementmaternel.be