Antidepresiva pomáhají
Onkologičtí pacienti jsou vystaveni těžké psychické zátěži. Strach z léčby a rizika smrti často vede k úzkostem, pocitům marnosti nebo depresím. Důležitá je hlavně podpora rodiny a komunikace s lékařem. Pokud úzkost a depresivní stavy přetrvávají, je žádoucí zahájit léčbu. Jednou z možností je kognitivně-behaviorální terapie. Nezahrnuje sice užívání tablet, avšak je náročnější na čas, což bývá pro pacienty, kteří docházejí, nebo dokonce dojíždějí na chemoterapii, velmi náročné. Jednodušší variantou je nasazení léků – antidepresiv –, které může předepsat nejen psychiatr, ale i ošetřující onkolog nebo praktický lékař.
Vzájemné ovlivňování léků?
Užívání antidepresiv, podstoupení chemoterapie a léčba nevolnosti je kombinace, která často vzbuzuje obavy. Přitom zbytečně – nejčastěji používané léky své účinky většinou vzájemně neovlivňují. Toto riziko lze navíc ještě snížit několika způsoby:
- V obou lékových skupinách je k dispozici více typů léčiv, která účinkují na základě různých mechanismů. Lékař může vybrat taková, jež lze bezpečně kombinovat. Musí být jen informován o všech lécích, které užíváte.
- Léky proti nevolnosti po chemoterapii se užívají jen několik dní, a pokud je podávání chemoterapie rozvrženo na kratší dobu, je možné s léčbou antidepresivy začít až po ukončení onkologické léčby a psychické potíže zatím mírnit jinými léky.
- Je-li nutné užívat antidepresiva, která by se mohla vzájemně ovlivňovat s léky proti nevolnostem, je důležité léčbu konzultovat s psychiatrem.
Poraďte se s lékařem
Cítíte-li se psychicky špatně, nenechávejte si to pro sebe a svěřte se lékaři. Onkologové se s pacienty s podobnými problémy setkávají často a mají s touto léčbou bohaté zkušenosti. Můžete se také obrátit rovnou na odborníka na deprese – psychiatra. Nezapomeňte, že duševní pohoda a pozitivní přístup jsou velmi důležitými faktory úspěšné léčby.
(mir)
Zdroj:
Lincová D., Farghali H. Základní a aplikovaná farmakologie. Praha: Galén 2002.