Naši předkové volili ke zmírnění nevolností a zvracení velmi primitivní způsoby, které fungovaly metodou pokus–omyl. Každý má totiž jinak citlivý žaludek, a tak zatímco jednomu může tinktura nebo čaj z máty nebo lípy od nevolnosti ulevit, u jiného ji to může ještě prohloubit.
Téměř celé 20. století bez účinné léčby
S příchodem chemoterapie po 2. světové válce se sice rozšířily možnosti léčby nádorových onemocnění, ale léčba jejích nepříjemných nežádoucích účinků – nevolnosti a zvracení – byla stále v nedohlednu. Ještě v polovině 70. let minulého století nebyla k dispozici prakticky žádná účinná léčba, která by pomohla tyto příznaky alespoň zmírnit. První účinné přípravky proti nevolnosti a zvracení zase své účinky vyvažovaly rizikem poškození centrálního nervového systému. Zkoušelo se různé dávkování a kombinace starých i nových léčiv. Bezpečné léky ale nebyly dostupné až do 90. let 20. století. Od té doby ale vývoj nových léků pokročil mílovými kroky. Nejmodernější z dostupných léků proti nevolnosti a zvracení nyní dosahují účinnosti až 95 % a jsou zcela bezpečné.
Řekněte si o pomoc včas
Časy se mění. Zapomeňte na tradované spojení chemoterapie a nevolnosti. Poraďte se s lékařem o možnosti léčby nežádoucích účinků ještě před zahájením chemoterapie. Nevolnostem lze dnes již účinně předcházet. A není to jen věcí vašeho pohodlí. Zvracení může oslabeného nemocného ohrozit i na životě, a navíc snižuje úspěšnost chemoterapie. Nesnažte se proto být hrdinou či hrdinkou a požádejte o pomoc včas. Už nemusíte jen tiše trpět jako naše babičky.
(dos)
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23615133