Jak klíšťová encefalitida změní život
Bohužel často tak, že nic už není jako dřív. Jde o velmi nebezpečné onemocnění, navíc s nenápadným počátečním průběhem. Nemocní si plíživých prvních příznaků mnohdy ani nevšimnou. O to horší pak bývají následky.
Mozek v ohrožení
Na začátku je většinou klíště nakažené virem klíšťové encefalitidy. To se na nás může přisát v podstatě kdekoli. Po několika dnech se mohou objevit příznaky podobné chřipce. Když odezní, uleví se nám, ovšem pouze dočasně. Následně přichází nejhorší a nejnebezpečnější fáze onemocnění. Virus encefalitidy napadá mozek a dochází k jeho zánětu, popřípadě i k zánětu blan, které ho obalují (meningoencefalitida).
Jak poznám, že je zle?
Průběh se může u jednotlivých pacientů lišit. Mezi nejčastější příznaky patří:
- prudké bolesti hlavy a kloubů,
- pocit vyčerpanosti a spavost,
- vysoké teploty,
- zvracení.
U velmi závažných případů se navíc objevují halucinace, dvojité vidění, změny chování, svalové slabosti, ochrnutí či třes.
Konec nejistý
Pacient s akutní klíšťovou encefalitidou je ve většině případů hospitalizován. V současné době neexistuje specifická léčba, podávány jsou proto jen léky proti bolestem, křečím a zánětům. Ty pouze tiší příznaky onemocnění. Ti šťastnější z nemocných bývají po několika týdnech strávených v nemocnici a dlouhé rekonvalescenci v domácím prostředí opět schopni normálního života. Bohužel ale existuje nemalé procento pacientů, jež si následky této nemoci nesou po zbytek života. Nejvíce jsou ohroženi senioři.
Možné komplikace
Výskyt jednotlivých komplikací se odvíjí od toho, jaká část mozku a v jakém rozsahu byla virem poškozena. Obvykle platí, že většina vyléčených mívá minimálně jeden z následujících následků:
- ochrnutí – dočasné nebo trvalé,
- zhoršení paměti,
- chronické bolesti hlavy,
- nevratná změna osobnosti,
- pocit únavy a slabosti,
- deprese,
- nejistá chůze,
- problémy s řečí,
- strach a společenská izolovanost.
Omezení hybnosti se dá někdy zlepšit pravidelnou a důkladnou rehabilitací. Oproti tomu změny osobnosti a deprese se léčí velmi těžce. Značně omezující a nepříjemné je to nejen pro samotného pacienta, ale i pro jeho okolí.
Snadná prevence
K ochraně před klíšťovou encefalitidou stačí opravdu málo. Nechte sebe i svou rodinu proti této nemoci včas očkovat. Jen tak lze účinně ochránit své zdraví.
(msd)
Zdroje:
www.ehow.com
www.medicalnewstoday.com