S lékařem o problémech hovořte
Navzdory široké nabídce moderní léčby nádorových onemocnění, chemoterapii stále užívá většina onkologických pacientů. Řadu z nich trápí nežádoucí účinky, nejčastěji nevolnost a zvracení. Tyto nepříjemné stavy negativně ovlivňují všechny aspekty života nemocných. Řada z nich nezvládne pracovat, anebo jen velmi omezeně. Nežádoucí účinky pochopitelně zasahují i do osobní sféry nemocného, a to včetně jeho intimního života.
Přestože se prevenci zvracení a nevolnosti i jejich léčbě věnuje v současné době velká pozornost, průzkumy prováděné mezi pacienty i mezi lékaři ukazují, že se jedná o podceňovaný problém. Lékaři totiž mnohdy vnímají situaci odlišně než pacienti. Zpravidla je to vlivem ne zcela optimální vzájemné komunikace. Pacienti samotní totiž o problému sami mluvit nezačnou a onkologové jej také aktivně neotevřou.
Pacient vnímá nežádoucí účinky jinak než lékař
Americký průzkum, kterého se účastnilo 299 pacientů léčených chemoterapií a 141 lékařů a zdravotníků pečujících o onkologické pacienty, potvrdil, že obě dotazované skupiny vnímají nevolnost a zvracení jako problém. Liší se ovšem v přístupu k řešení tohoto stavu. Přestože nežádoucí účinky chemoterapeutik je možné řešit pomocí léků, více než 60 % pacientů tato léčiva odmítá. Přeje si totiž omezit spotřebu léčivých přípravků na minimum. Lékaři mají podobný přístup pochopitelně méně často, zaznamenán byl ve 36 % odpovědí. Více než třetina pacientů také uvádí, že si nechtějí na nevolnost stěžovat a tím projevit slabost.
Tento přístup je ovšem velmi kontraproduktivní. Silné nežádoucí účinky chemoterapie totiž pacienty velmi zatěžují a často vedou i ke zhoršení jeho celkového zdravotního stavu v důsledku ztráty tekutin vlivem zvracení, což může vést i k nižší účinnosti léčby onkologického onemocnění.
O nevolnosti mluvte, aby lékař mohl adekvátně jednat
Opožděná nevolnost, která se dostavuje po více než 24 hodinách od podání chemoterapie, obvykle nastává až po opuštění zdravotnického zařízení. Z tohoto důvodu o ní mají zdravotníci přehled, pouze pokud je pacient sám informuje. Zdravotníci se často mylně domnívají, že pacienti jim o nevolnostech sami řeknou. Nemocní ovšem mohou mít s odstupem času, když se dostaví k dalšímu podání chemoterapie, tendenci tyto problémy upozaďovat a soustředit se spíš na aktuální léčbu.
(pak)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22308514
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28004440
https://journals.lww.com/oncology-times/FullText/2017/12100/Management_of_Chemotherapy_Induced_Nausea__.11.aspx