O růst dítěte je třeba se starat, nikoli ale přehnaně
Pokud naše dítě nedrží v růstu krok se svými vrstevníky, měli bychom se snažit mu maximálně pomoci.
Naučte své dítě sebeúctě
Schopnost pozitivně vnímat sebe sama a umění realisticky se zhodnotit je velmi důležité pro všechny děti. Pocit fyzické nedostatečnosti může u dítěte malé postavy způsobit, že bude plaché a začne se stahovat do sebe.
Lidé mají navíc často sklon chovat se k malým dětem tak, jako by byly mladší, než ve skutečnosti jsou. Někdy tento přístup nevědomky podporují i rodiče, když své dítě oblékají v neadekvátně dětském stylu nebo na něj uplatňují nižší nároky než na děti normální výšky.
Dávejte svému dítěti jasně najevo, že malý vzrůst ho žádným způsobem nevyřazuje z kolektivu a že jeho práva i povinnosti jsou stejné jako u jeho vrstevníků.
Zvláště citlivým obdobím pro děti menšího vzrůstu je puberta. V tomto období dochází u dětí k takzvanému růstovému spurtu a rozdíl ve výšce se tak stává ještě nápadnější. U dětí malé postavy může být opožděné také sexuální dospívání.
Několik praktických doporučení pro rodiče dětí s malou postavou
Pokud vaše dítě trpí kvůli malé postavě psychickými problémy nebo má neustálé potíže například se svými spolužáky, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Většinu méně závažných problémů s dětským sebevědomím, přístupem vrstevníků nebo zařazení malého dítěte do kolektivu však mohou řešit rodiče sami, případně s pomocí učitelů.
- Jednejte vždy se svým dítětem tak, jak odpovídá jeho věku, nikoli jeho výšce. Snažte se, aby tak s dítětem jednali i všichni ostatní v jeho okolí.
- Věnujte pozornost i svému vlastnímu postoji, který zaujímáte k výšce svého dítěte. Dítě je závislé na vašem pozitivním přístupu a podpoře, kterou mu poskytujete.
- Netolerujte dráždivé poznámky a narážky od sourozenců či dalších členů rodiny – a to ani tehdy, pokud jsou míněné žertem.
- Snažte se, aby se vaše dítě věnovalo nějaké sportovní aktivitě, která mu bude vyhovovat. Pomozte mu, aby samo pochopilo, že v mnoha sportech není malá postava na obtíž (fotbal, baseball, karate, plavání...) a v některých je dokonce výhodou (například gymnastika, balet nebo vytrvalostní běh).
- Podporujte své dítě v účasti na dalších volnočasových aktivitách, jako jsou různé zájmové kroužky nebo třeba skautský oddíl.
(vek)
Zdroj: www.humatrope.com